Ako cestovať pohodlne

Už o chvíľu to celé vypukne. Prepchané vlaky, študenti s obrovskými kuframi a dlhé hodiny cestovania zo Žiliny do Prahy. Ešte dnes si pamätám, aké to bolo cestovať do Prahy prvýkrát. Nedokázala som si predstaviť, že mám päť hodín cestovať. Nedokázala som si predstaviť ako sa zabývam v novom byte a ako si vôbec poradím so školou. Dnes to už nie je také ťažké. So školou si poradiť viem a byt v Prahe som prijala za svoj domov.

Ešte vždy však trochu ľutujem študentov, ktorí cestujú s obrovskými kuframi na internát. Sama viem, aké ťažké bolo prvýkrát cestovať bez Filipa, keď mi s veľkým kufrom nemal kto pomôcť a bola som veľmi vďačná stevardke Regio Jetu, že sa podujala pomôcť mi. Som veľmi vďačná za to, že v Prahe žijeme v byte, v ktorom máme všetko a nemusím domov ťahať kufor špinavého prádla. Väčšinou cestujem len s malým kufrom a poradím si už viac menej sama (ale za pomoc som vždy vďačná).

Za tie dva roky som si vybudovala zopár návykov, ktoré dodržiavam vždy, keď musím cestovať na dlhú vzdialenosť. Všetky vznikli metódou pozorovania. Vždy som si predstavovala, že vo vlaku budem jedna z tých štýlových cestujúcich – krásna kabelka, lodičky a štýlové oblečenie. Časom som však prišla na to, že to je nereálna predstava. A zvlášť vo vlaku národného dopravcu.

1.Minerálna voda v spreji a antibakteriálny gél sú základ

Môže to znieť šialene precitlivene, ale verte, že nie je. Dnes je už celkom bežné, že vo vlaku je klimatizácia. Nikto si však neuvedomuje, že všetky baktérie prúdia vo vzduchu. Ani ja nie. A tak sa mi podarilo si vypestovať na tvári pár pekných zápalov. Povedala by som, že to môže byť aj moja chyba – nedostatočné čistenie, potenie v lete atď. Ale keď som celé Vianoce bojovala s nehojacimi sa vyrážkami na tvári, ktoré pekelne boleli, zvykla som si so sebou nosiť malé balenie minerálnej vody v spreji. Mojou obľúbenou značkou je Vichy.

Zdroj: notino.sk

V 21. storočí by mali mať vlaky funkčné toalety. Naozaj mi nevadí, prejsť po vlaku a nájsť funkčnú toaletu, ale keď cestujem a opakovane na toaletách nešla voda, začala som si pribaľovať do ruksaku aj antibakterálny gél. Navyše nikdy neviete, kto sedel na vašom mieste pred vami a aké boli jeho hygienické návyky. Nepatrím medzi precitlivených ľudí, ale malé balenie gélu od Manufaktury nosím vždy. Odporúčam si so sebou pribaliť aj malú tubu krému na ruky – oceníte ho.

Zdroj: manufaktura.cz

2. Ruksak je lepší ako kabelka

Rýchly nástup, rýchly výstup, presúvanie sa po Prahe. Nepoznám nič otravnejšie, ako neustále pohadzovať kabelkou a naprávať ju na ramene. Ruksak, ktorý dám na plecia a mám obe ruky voľné je oveľa lepší ako kabelka na ramene. Dnes už existuje množstvo štýlových ruksakov a som si istá, že si vyberie aj najnáročnejší znalec módy.

Zdroj: jej.sk

3. Na sukne a lodičky je lepšie zabudnúť

Neviem ako je na tom zvyšok sveta, ale neviem si predstaviť nič nepohodlnejšie ako cestovať v takomto outfite ak zrovna nemusím Stáva sa mi, že vo vlaku zaspím alebo si túžim pohodlne sadnúť. Tenisky a pohodlné džíny sú pre mňa najlepšia kombinácia na cestovanie – v zime trpím so zimnými čižmami a už sa neviem dočkať leta, kedy opäť začnem nosiť tenisky.

4. Sveter 

Vyššie spomínaná klimatizácia vie spríjemniť aj znepríjemniť cestu. Je určite príjemne, keď vonku vládne nepríjemných 35°C a vo vlaku je 23°C. Ale je nepríjemné, keď cestujem ráno o siedmej, som rozospaná a priamo na mňa fúka studený vzduch. Vtedy vyťahujem zo svojho vaku sveter a som šťastná ako blcha, že ho takmer vždy beriem so sebou.

5. Mať toho čo najmenej 

Chápem, že je ťažké žiť na internáte a starať sa o seba. Určite nie je jednoduché brať so sebou kufor plný špinavého alebo čistého prádla, ale niekedy nechápem cestovateľov v lete, ktorí so sebou ťahajú obrovský kufor. Dokonca väčší, aký som mala ja, keď som sa prvýkrát sťahovala do Prahy – a to som so sebou brala paplón, mixér, žehličku aj väčšinu svojho nemalého šatníka. Čo to sebou ľudia berú? A potom, keď hovorím s niektorými z nich a dozviem sa o tridsiatich rôznych tričkách, pretože majiteľ si nie je istý, ktoré bude nosiť.

Ak necestujem do Prahy, kde mám svoj šatník, pripravím si oblečenie, ktoré budem určite nosiť. Pripravím si rôzne kombinácie a vyhovuje mi pripraviť ich z kúskov, ktoré sa dajú kombinovať aj medzi sebou. Z kozmetiky mám najradšej miniatúry a potom nemusím so sebou ťahať celé balenie sprchového gélu alebo lak na vlasy.

Zdroj: manufaktura.cz

Už o pár mesiacov ma čaká zas akademický rok plný cestovania. A hoci ma to samú prekvapuje, teším sa na to. Mojou poslednou radou je – mať vždy po ruke zoznam základných vecí, ktoré vždy beriem so sebou. To do listy sa osvedčili takmer každému, koho poznám. A zoznam vecí do kufra sa osvedčil zas mne.

Zdroj fotiek: Pinterest

8 názorov na “Ako cestovať pohodlne

 1. Katie*

  Tak to je zajímavý článek 🙂 Já osobně nikam takto vzdáleně nedojíždím, ani jsem nedojížděla nikdy zatím. Ale dokážu si to představit. Vídám pak po Brně, jak chudáci z nádraží, jak autobusového, tak vlakového tahají věci a jelikož jsem již na střední, tak v některé pátky a hlavně před prázdninami se naše šatny také mění na odložný prostor pro některé zabezpečené kufry apod. 🙂 Ale to jsem odbočila 😀 Toto je super článek a myslím, že se hodí nejen studentům, ale komukoliv, kdo cestuje a chce to mít snažší. Osobně všechny rady znám a dodržuji (protože už jsem se poučila :D) kdykoliv se vypravím někam dál než 30 minut autobusem k rodině 😀 Pěkně si to vše napsala 🙂

  1. KatkaInk Autor

   Každému sadne niečo iné. Ja mám podobnú skúsenosť tiež s jedným produktom. 🙂

 2. Mary

  Super a pravdivé postrehy 🙂 ja sama nedám na batohy dopustiť, kabelky nosím minimálne a keď už, tak len menšie a crossbody. Batôžteky sú proste neporovnateľne praktickejšie. Čo sa týka tých sukní a lodičiek, nikdy som nepatrila k ich fanúšikom, čiže tenisky a nohavice sú u mňa na každodennom poriadku a spomínané lodičky a sukne nosím naozaj len minimálne, pri špeciálnych príležitostiach. Je síce pravda, že sa mi neuveriteľne páčia ale absolútne v tom neviem chodiť a moje nohy trpia 😀 A bohužiaľ, aj ja patrím medzi ľudí, ktorí so sebou večne trepú nespočetne veľa vecí, ktoré v skutočnosti ani nepotrebujú :/ Ale verím, že sa to niekedy zlepší 😀

 3. Joina

  No téda, tolik věcí 🙂 To bych si musela vzít nějaký obří cestovní batoh, který bohužel nemám.
  Ten první obrázek vypadá skvěle.
  Nezapomennu na to, když někam s rodinou jedeme připravím si hodně věcí, vejde se mi tam půlka a ty hlavní věci, které potřebuji stejnak nevezmu…

 4. Lucia

  Ja nie som schopna pobaliť sa v malom…. veľa krát som to skúšala, ale nejak mi to nejde. Inak klimatizáciu neznášam, som z nej pravidelne chorá, keď idem vlakom :(, neviem prečo to dávajú až na tak nízke teploty.
  LIFE IN PICTURES BY LU

 5. Karu

  Moc hezký článek a také se mi moc líbí ty fotky k němu. 🙂 Mě naštěstí až tak dlouhé cestování nečeká, ale nejspíš budu muset cestovat kvůli bakalářce…

 6. Dulce Nika

  super článok, presne poznám to cestovanie, keď chodím hore-dole do BA do školy a domov. Pre istotu kufor nad seba vo vlaku ani nedávam, ale niekde na tie rôzne voľné miesta medzi sedadlami, aby náhodou niekomu nedal po hlave 😀 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.