Ako na to zdravo?

Jedno z mojich novoročných predsavzatí je túžba schudnúť a zdravšie žiť. Je pravda, že minulý rok som k jeho splneniu bola veľmi blízko, ale potom sa niekde stala chyba a moja pevná vôľa nevydržala. Naučila som sa však pár skvelých typov ako vydržať a nevzdávať sa ani keď výsledky nie sú okamžite viditeľné a keby ma minulý rok nebola prekvapila choroba, môj sen by bol už tu. Tento rok som odhodlaná vydržať a nevzdať sa. S mojimi typmi sa však s radosťou podelím.

1. Plánovanie je základ

Nech sa už snažím o čokoľvek, vždy si vypracujem bojový plán – rovnako pri cvičení. Už minulý rok som si zamilovala Fitness diár, vďaka ktorému som si cvičenie a stravu perfektne naplánovala a navyše som ostala motivovaná po celý čas. Je pravda, že keď ročný cieľ rozplánujem na týždenné ciele ide to oveľa jednoduchšie a po napísaní svojich cieľov na papier mám menšiu chuť podvádzať.

Vždy sa snažím mať na pamäti pravidlo 4/8/12. Za 4 týždne vidím prvé výsledky ja, za 8 týždňov moji najbližší a za 12 zvyšok sveta.

2. Nezdravé preč

Skôr ako sa do niečoho pustím, upracem svoju kuchyňu aj izbu doma na Slovensku. Všetky nezdravé dobroty idú bez milosti preč – venujem ich alebo sa ich inak zbavím. Mliečnu a bielu čokoládu nahradí zdravšia horká, sladké pečivo ovocie a zelenina. V obchode rýchlym krokom míňam regál so sladkosťami. Keď to nemám na očiach, nezjem to.

3. Čerstvé či sušené

Chorobou môjho života je, že mám vždy veľmi málo času a často nestíham obed. Stále niekam bežím – prednáška, práca, domáce úlohy, domáce práce. To mi vždy ponúkalo priestor na nezdravé maškrtenie, pretože pri rýchlom tempe potrebujem nutne doplniť sacharidy. Ale aj z malej čokolády sa priberá a narobí v tele šarapatu – preto zvyknem pri sebe nosiť vždy sušené ovocie alebo oriešky. Zdravé chrumkadlá, ktoré ma zasýtia a netrpím po nich výčitkami svedomia.

Doobeda jedávam ovocie, poobede zeleninu – tak dostanem do tela dostatok vlákniny, nie som hladná a moja pleť sa mi vždy odvďačí krajším vzhľadom. Napriek tomu, že nestíham, snažím sa variť. Aj zdravé jedlá sa dajú robiť ako minútky a reštauračnú stravu využívam len v časoch núdze.

4. Voda je dôležitá

Často sa hovorí, že hlad býva prezlečený smäd. Musím sa priznať, že som nikdy neskúmala či je to pravda, ale sama som sa už niekoľkokrát presvedčila, že ak cez deň vypijem viac ako 2 litre vody nepotrebujem sa napchávať sladkým a hľadať každú hodinu niečo pod zub. Po dvoch týždňoch dodržiavania pitného režimu a zdravšej stravy sa vždy cítim plná energie a z postele vyskakujem s nadšením.

Pokiaľ naozaj nemôžete zniesť pitie vody, skúste nesladené bylinkové čaje alebo vodu s citrónom. Džúsy nie sú najlepší nápad, pretože sú plné cukru.

5. Bez cukru

Cukor je jedna z najnávykovejších látok modernej doby. Dobrovoľne si ju doprajeme, napriek tomu, že vieme koľko problémov spôsobuje. Pri chudnutí vylúčime tuk, ale neuvedomujeme si, že hlavným zlom je cukor. Biely cukor. Minulý rok som sa tak trochu nedobrovoľne musela na pár mesiacov zrieknuť cukru. Prvý týždeň mi bolo príšerne zle, bolela ma hlava napriek tomu, že ovocie som jedla a cukor nahradila zdravším medom. Ale po týždni som odrazu začala fungovať normálne – mala som viac energie, krajšiu pleť a spávala som pokojnejšie.

Tento rok sa to opäť chystám skúsiť, ale už aj vydržať. Za ten pocit mi to stojí. Bonusom bolo, že môj pás začal byť odrazu oveľa tenší.

Nedá sa vždy začať so všetkým naraz, pretože náhla zmena režimu vo mne vždy skôr vyvolá túžbu vrátiť sa do starých koľají. A preto začínam pomaly a postupne. Najskôr cvičenie a postupne zdravá strava. Jedno bez druhého fungovať nemôže, pretože cvičenie je dôležité – predstavuje 20%. Ale strava je zvyšných 80%. A dá sa to aj zdravšie – je to ťažké, chce to silnú vôľu, ale stojí to za to.

 

12 názorov na “Ako na to zdravo?

 1. Baryn

  Už mám s dietami taky zkušenosti. 🙁 Takže přeji hdoně štěstí, ať ti vůle vydrží a dopadne ti vše dobře. 🙂

 2. Zuzka v Kostce

  Hodně štěstí přeju 🙂 S tím plánováním je to dobrý a diář je boží, taky jsem se na něj koukala 🙂 Mslím, že je důležitý jíst pravidelně, aby se člověk na konci dne nepřejedl, pít hodně vody a jíst tak nějak vyváženě + se pravidelně hýbat 🙂

 3. Melissa

  Plán máš dobrý,ale možná by to chtělo trochu víc klidu,žádný spěch a stres a taky se normálně a v klidu dobře naobědvat,Přeji Ti ve tvém plánu a snažení hodně štěstí:)

 4. Natálie

  tak ta úvodní fotka je úplně suprovní 🙂 já se taky snažím jíst zdravě.. 🙂 a miluju jít tím regálem sladkým a opovržením se na něho podívat.. jít kolem milovaných brambůrků a jen se na ně podívat a jít.. to je můj důkaz silné vůle.. 🙂

  odpověď na komentář: to doufám.. mít takové každé pondělí.. 😀 tak se zblázním 😀 (meruňka je s datem 8.2. takže až ji uvidíte, tak si na mě vzpomeňte 😛 )

 5. Andey

  Skvělé typy 🙂
  Musím se přiznat, že já se sladkostí vzdát nehodlám, ale jím je s mírou. Já bych řekla, že mám jinak zdravý životní styl – tancuji, každé ráno se protáhnu, pravidelně piju – nejvíce vodu -, pravidelně jím a omezuji nezdravé.
  Držím palce s tvým předsevzetím.

 6. Alžbetka

  Určite to s takýmto odhodlaním zvládneš, a ja taktiež ďakujem za tipy – tých nikdy nie je dosť. Mojím najväčším problémom je práve biely cukor, čokoláda, sladkosti. Ak na to existuje skutočná závislosť, tak ja závislá som, pretože mne už nestačí ani jeden keksík za deň, treba mi ich viac. No pomaly a postupne na tom začínam pracovať a obmedzovať, snáď sa niekde dostanem a nevzdám to.

 7. Lola-J

  I já jsem to nějak ke konci roku vzdala se stěhováním, i když za to z části mohl i rozpočet – člověk si v takových obdobích raději koupí něco rychlého a čeho je víc, ale nedbá tolik na kvalitu. Letos to zase měním a doufám, že mi to tak vydrží. Článek se ti povedl, některé body beru na vědomí a snažím se to tak dělat, jiné mě inspirovaly k vylepšení. 🙂 Přeji ti letos hodně zdaru!!

 8. Caroline Cor

  Skvelé rady, mne sa v minulom roku tiež podarilo sa venovať trochu svojmu telu a vyradila som úplne pečivo, no potom prišli Vianoce a teraz skúškové, takže sa do toho budem potom musieť opäť znova dostať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.