Ako v matematike

Mám jeden veľmi nepríjemný zvyk, na ktorý nie som hrdá. Aj keď si väčšina ľudí o mne myslí, že som sebavedomá a nezávislá bytosť, veľmi rada sa porovnávam s ostatnými ľuďmi a potom mám z toho nepríjemný pocit. Každý z nás má svoje „mindráky“, ktoré ho trápia a ja nie som výnimka. Často sa trápim pre svoje vlasy, postavu, tvár či akademické alebo pracovné úspechy. Kladiem si otázky, prečo nerobím skúšky dosť rýchlo, prečo nemám dokonalé vlasy. Prečo som taká aká som?

Pred pár dňami som bola naozaj v obrovskom strese. Tak to so mnou býva, keď odrazu plány prestanú vychádzať tak, ako by som si predstavovala a všetko sa mi zrúti na hlavu. Vtedy zvyčajne zabudnem na to, čo všetko som dosiahla a opäť sa mením na malé dievčatko, ktoré sa ustrašene krčí pred celým svetom. Keď som pod stresom zabúdam, aké skvelé je byť mnou. Aké super je žiť v meste, o ktorom som roky snívala. Aké je to nakupovať vo všetkých úžasných butikoch a obchodíkoch vďaka práci, ktorú zbožňujem a ktorá je pre mňa ideálna. Práca copywritera nie je prechádzka ružovou záhradou, ale môžem pracovať z domu, plat je skvelý a môžem sa jej venovať aj popri škole.

Nerada sa porovnávam s ostatnými, pretože nikto nežije môj život. Nikto nemá moju prácu a moje vystupovanie. Robím to nerada, ale robím to. Keď stresujem zabúdam na vlastnú identitu a vidím len to, že všetci sú lepší ako ja. Vtedy mi pomáha ísť za Filipom a schúliť sa k nemu. A uvedomiť si, že som jediný skvelý originál. že som len jedna.

Často zabúdam nielen na to, že porovnávanie patrí do matematiky, ale aj na to koľko som toho obetovala, aby som mohla žiť život, aký mám. Počas strednej a základnej neexistovali party a žúrky. Existovala veľmi tvrdá práca na školských projektoch a súťažných projektoch, ktoré ma dostali do Prahy. Dnes sa mám skvele a niekto by si to určite so mnou rád vymenil, ale stálo to veľa práce a síl.

A tak sa prestávam stresovať a prestávam porovnávať. Sústredím sa na všetko skvelé, čo sa mi podarilo, pretože to je to podstatné.

Zdroj fotiek: Pinterest

6 názorov na “Ako v matematike

 1. Míša Šislerová

  Řekla bych, že tohle je ale problém většiny lidí, že mají tendenci se s někým srovnávat, i když někdy se srovnává nestrovnatelné. Snažím se to odnaučit, protože to akorát člověka zbržďuje v jeho cílech 🙂 Doufám, že i tobě se podaří tohoto ošklivého zvyku co nejdříve zbavit! 🙂

  WantBeFitM

 2. Sova

  Líbí se mi tvůj přístup, když už se nad sebou jakkoliv zamyslíš. Jak říkáš – nikdo nežije to, co my. Každý má svůj příběh a jedná podle vlastních možností, sil a představ.

 3. B&M&P

  Úplně vím, o čem mluvíš.. Srovnávání kdo je lepší, co dělá lépe, a jak bych se měla chovat a udělat lepší JÁ, abych byla pro ostatní dobrá. Je to neskutečný stres. 🙂 Naučila jsem se naštěstí žít sama se sebou, a i když ty stresy občas přijdou, tak se od nich umím odprostit. 🙂

  B&M&P

 4. Linda

  Přesně tak! Jen tak dál. Člověk by se měl v takových chvílích soustředit na to, co dokázal a udělal a ne na to co ještě neudělal. Taky jsem teď měla dost vypjaté období, ale snažím se to brát všechno s nadhledem a doufám, že s jarem přijde i spousta té pozitivní energie 🙂

 5. Petra

  To je krásný článek ♥ Já to mám stejně, ale hold se občas fakt stresuju a někdy je pro mě těžké se uklidnit 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.