Ako vyhrať preteky s časom

Každý týždeň sa snažím vybabrať s časom. Snažím sa stihnúť všetkú prácu a medzitým sa najesť, pretransportovať z bodu A do bodu B a niekedy naivne dúfam, že si stihnem počas dňa aj oddýchnuť. Každý večer chodím do postele s pocitom, že som zas zabudla vybaviť milión vecí a nadchádzajúci deň bude rovnako hektický ako predchádzajúci, ak nie ešte viac. Som si istá, že moje pocity so mnou zdieľa nejeden človek, či už pracujúci alebo študujúci. Všetci máme toho veľa, ale ja som sa odmietla zmeiriť s pocitom vyhorenia, ktorý mi začínal hroziť každý deň tohto nešťastného semestra plného zhonu.

Doma som sa naučila, že pre každú katastrofickú situáciu treba mať vypracovaný strategický plán, v ktorom zahrniem, čo všetko sa môže pokaziť – nemusí, ale môže a väčšinou sa aj pokazí. Môj posledný semester sa skutočne začína na jednu katastrofickú situáciu podobať. Nespomínam si, že by sa toho niekedy na mňa zlietlo toľko ako teraz a to ani v maturitnom ročníku, kedy som mala pocit, že sa od nerzvozity zbláznim. Nie, maturita bola v porovnaní s týmto prechádzkou ružovým sadom.

Ale načo sa neustále sťažovať? Už v maturitnom ročníku som dúfala, že moje neustále ponosy musia aktivovať nejakú nadprirodzenú silu, ktorá mi pomôže zbaviť sa mojich starostí a vybaví za mňa všetky problémy. Nuž, nestalo sa tak a ja som si ako vždy musela pomôcť sama – aké prekvapivé. Naučila som sa, že nekonečné sťažnosti mi v ničom nepomôžu a jediné, čo musím urobiť je zaťať zuby a pustiť sa do práce. A funguje to aj dnes – na každú katastrofickú situáciu treba mať vypracovaný bojový plán. A ten môj je nasledovný:

1. Každý deň začínam rovnakými rituálmi

Úplne každý a nezáleží na tom, či ma potom čaká škola alebo vyhliadka na celý deň v mojej pracovni zavalená hŕbou povinností. Každý deň vstanem približne v rovnakom čase (vylihovanie do desiatej sa vo svete dospelých nenosí), spravím si raňajky a upracem byt. Každodenné rovnaké rituály mi pomáhaj naštartovať sa aj keď je vonku sychravo a ja by som najradšej preležala celý deň v posteli. Lenže za jeden preležaný deň sa na druhý deň platí privysoká cena.

2. To Do Listy moje každodenné 

Niekedy si hovorím, že by mi mali dávať zápisníky a lepiace papiere zadarmo a na prídel. Každý mesiac ich miniem uctyhodné množstvo na zoznamy nákupov či poznamenie si vecí, na ktoré s istotou zabudnem. Rovnaká rovnica platí aj pri zápisníkoch, ktoré s obľubou používam na písanie To Do Listov. Pre niekoho sa to môže zdať ako hlúposť, ale bez svojho každodenného zoznamu aktivít by som bola stratená, pretože keď sa pustím do práce, nevnímam čas, nejem a nepijem. Len pracujem. Zoznamy mi pomáhajú nielen nezabudnúť na prácu, ale nezabúdať ani na povinný oddych.

3. Zdravá strava a pitný režim sú povinná výbava

To, že som zaneprázdnená a podráždená ešte nemusí nutne znamenať, že počas školy musím nutne nabrať 15 kíl a nepodobať sa na seba. Čokoláda znie naozaj lákavo, lenže ilúzia pokoja, ktorú si s ňou často spájame je naozaj iba ilúziou. Hormón šťastia prináša so sebou iba horká čokoláda s vysokým podielom kakaa. Tá bežná spôsobí len priberanie a chvíľkovú radosť, ktorá sa okamžite zmení na paniku hneď ako opäť pozriem na svoj pracovný stôl.

4. Šetriče času naozaj šetria čas

Facebook, Instagram, Pinterest či YouTube sú naozaj neskutočnými žrútmi času. Neprejde ani 5 minút, aby som neskontrolovala, čo sa deje na Facebooku či nepohľadala nejakú novú uletenú rozprávku. A čas plynie a ja som samozrejme zas nieč nestihla. Lepší nápad ako sa neustále ponosovať je využiť programy, ktoré zabránia navštevovaniu žrútov času. U mňa to funguje – odkedy používam WasteNoTime stíham denne niekoľkonásobne viac činností – pretože nevisím stále na sociálnych sieťach.

5. Pohyb na čerstvom vzduchu robí zázraky 

Mnoho ľudí, vrátane mňa, má pri práci problém oddychovať. Zavrieť počítač a na chvíľu vypnúť svoje mozgové závity. Miesto toho sa nútime do ďalšej činnosti. Prepracovaná padám do postele a nedokážem zaspať. Nech je však práce hoci aj nad hlavu, oddych je potrebný rovnako ako jedlo či voda. Dopraje telu regeneráciu a potom sa dokáže lepšie sústrediť na prácu. Pohyb na čerstvom vzduchu je pre mňa najlepšia forma oddychu, lebo ma zároveň núti myslieť na iné veci a netrápiť sa stále nad prácou.

Nevzdávajte nádej, aj keď máte pocit, že sa na vás práve chystá zrútiť celý svet. S každou prácou sa dá poradiť ak máte vypracovaný bojový plán. Tak hor sa vytiahnuť najkrajší zápisník, aký doma máte a pustite sa do tvorby To Do Listov. Ale nezabudnite si potom oddýchnuť a nabrať novú silu!

Zdroj obrázkov: Pinterest, Pixabay

 

3 thoughts on “Ako vyhrať preteky s časom

  1. Michelle

    Super nápady 🙂 taky někdy nevím, kde mi hlava stojí. Snažím se ale nějak zkombinovat učení, práci a i trochu oddychu. Zatím mě to všechno baví, což je možná jediný důvod, proč jsem se ještě nezbláznila 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.