Ako vytvoriť halloweensky svietnik

K halloweenskym oslavám neodmysliteľne patrí vyrezávaná tekvica – v minulosti bola symbolom ochrany pred dušami, ktoré počas halloweenskej noci vstupujú do nášho sveta, a dnes sa pre nás stala práve symbolom domácností, ktoré sa rozhodli túto tradíciu pustiť si viac k telu. Usmiate tváre, strašidelné tváre – fantázii a predstavivosti sa medze nekladú, ale hlavné je dať si pozor pri vyrezávaní, aby na konci ostal rovnaký počet prstov ako na začiatku.

Ja som veľký fanúšik vyrezávaných tekvíc a túto tradíciu sme praktizovali už doma s rodičmi. Prirodzene, najväčšiu radosť mal náš psík Bodrík, ktorý na chudáka svetlonosa štekal každý večer, keď sme v ňom zapálili sviečku. Tento rok sa našej domácej tekvici stala nehoda – usadila sa v nej pleseň. Nechceli sme riskovať, že sa pleseň rozšíri z nej po celom byte, ale zároveň sme nechceli ostať na Halloween bez tekvice – možno som trochu poverčivá. A tak nastúpila na scénu zaváraninová fľaša, temperové farby a veľká dávka predstavivosti.

Na tekvicový svietnik som potrebovala:

  • zaváraninovú fľašu
  • lepidlo
  • obväz
  • nožnice
  • temperové farby
  • štetce a misky na farby
  • čiernu fixku

Na základnej škole nepatrila výtvarná výchova medzi moje silné stránky a napriek tomu ma teraz chytá túžba zas sa zababrať celá od farby alebo lepidla. Začala som tým, že som zaváraninovú fľašu celú vyčistila, aby na nej neostali žiadne nečistoty.

Na fľašu som z každej strany naniesla lepidlo.

Na lepidlo som priložila obväz, na ktorý som naniesla ďalšiu vrstvu lepidla, aby bol dobre fixovaný a nezošmykol sa mi. Vznikla mi kompaktná vrstva lepidla, ktorá obväz pevne držala na mieste. Natretú fľašu som nechala tri hodiny schnúť, aby sa na lepidlo dalo maľovať.

Lepidlo bolo už po dvoch hodinách zaschnuté dosť na to, aby som naň mohla maľovať, ale radšej som mu nechala ešte hodinu, aby sa mi nerozmazala farba. Na maľovanie som použila bežné temperové farby dostupné v každom papierníctve (ja som ich doma dokonca zohnala v potravinách!).

Natretú fľašu som nechala schnúť približne hodinu, aby sa na ňu dal namaľovať svetlonosov ksichtík a čierna farba sa mi nevpila do oranžovej. Zadnú stranu som namaľovala ako steh, aby nebolo príliš videteľné miesto, kde sa spájajú obväzy. (P.S. obväz som dala len v jednej vrstve, aby mi cez jeho otvory prenikalo svetlo).

Po hodine farba celkom dobre zaschla a čiernou temperovou farbou som namaľovala svetlonosov ksichtík. Kým oranžovú farbu som dosť riedila vodou, aby sa lepšie roztierala na celej ploche, čiernu som riedila minimálne, aby som neporušila vrstvu oranžovej farby pod ňou. Odporúčam hneď po domaľovaní zapáliť vnútri čajovú sviečku, aby farba aj spodná vrstva lepidla rýchlejšie vyschla.

Ta dá – dielo je hotové. Ostáva už len uviazať zelenú mašľu na svetlonosa a zapáliť svieču. Výhodou môjho svetlonosa je, že nezhnije ani ho nenapadne pleseň. Už ho musím chrániť len pred vlastnou nemotornosťou.

6 názorov na “Ako vytvoriť halloweensky svietnik

  1. Siren

    Jé to je krásné ! 🙂 Podzimní tvoření je nejlepší. Já mám vždy hlavu plnou nápadů a pak než to vše provedu a zorganizuju tak z toho mám jen polovinu věcí co jsem vlastně chtěla :D.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.