Ako začať úspešný semester

Prvý týždeň školy je úspešne za mnou – dozvedela som sa, aké knižky budem čítať, ako budú vyzerať skúšky, aj to, kedy mám očakávať prvé termíny letného skúškového, ktoré ma zatiaľ v snoch nedesí. Zatiaľ som stihla zájsť do knižnice a pustiť sa do spracovávania poznámok, ktoré mi snáď pomôžu počas ďalšieho útrpného skúškového obdobia.

Počas týždňa som na chodbách školy stretávala zmätených študentov, ktorí nemali ani poňatia kam ísť, ktoré predmety ich čakajú ani čo majú robiť. Úplne sa viem vcítiť do ich kože, pretože počas prvého ročníka som na tom bola úplne rovnako. Hoci to už bol môj druhý semester, v škole som sa stále nevyznala, mala som problém udržať pozornosť a celkovo som celý ročník príšerne odflákla, za čo sa dnes samozrejme hanbím. Druhý ročník však bol už oveľa lepší a navyše som počas neho získala takmer dvakrát toľko kreditov. Ako začať úspešný semester?

Organizácia je na prvom mieste

Nech to znie akokoľvek divne, organizácia je na začiatku semestra nesmierne dôležitá. U mňa platí, že ako si zabehnem prvý týždeň nového semestra, tak budem pokračovať počas celého. Preto si počas týždňa naplánujem upratovanie, pranie aj nákup potravín (nie, ja už nebývam na čarovnom mieste mama-hotel). Ďalej si naplánujem čas na domáce úlohy, čas na blog a samozrejme si vyhradím čas na seba a cvičenie. Vytlačím si rozvrh, vďaka ktorému viem, kam mám ísť a nepobieham zmätene po chodbách. Hoci som už v treťom ročníku a čakajú ma bakalárske štátnice, stále je mojou povinnou výbavou plánik školy, ktorý si radšej prejdem deň vopred. Nie je nič horšie ako prísť neskoro a vychutnať si naštvané pohľady spolužiakov a profesora.

Prvé prednášky sú kľúčové

Počas semestra mám milión povinností. Semináre z antropológie, home office, písanie prác a účasť na praktikách. Preto aj keď ostatné prednášky počas roka nestíham, prvý týždeň sa zúčastním na všetkých. Ak sa mi niečo kryje, zoženiem si informácie a na škodu nie je ani čítať facebookové skupiny, ktoré snáď majú už všetky univerzity. Nájdem tam všetky podstatné informácie, podľa ktorých sa neskôr odvíja moje štúdium.

Materiály na skúšky hľadám hneď

Väčšinou som príliš zaneprázdnená (a tiež až príliš lenivá) na to, aby som si vytvorila svoje poznámky na skúšky. A preto hľadám prepisy prednášok, ktoré su voľne dostupné. Úprimne povedané, ani knižky nie sú na škodu, ale čítať z každého predmetu 4 knihy by som pravdepodobne nezvládla. Veľmi sa mi neosvedčilo zháňať podklady na poslednú chvíľu, pretože som netušila či sú dobré alebo nie. A potom tak vyzerali aj moje skúšky metódou pokus omyl.

Diár je najlepší kamarát 

Turnusové praktiká sú moja smrť. Ustriehnuť termíny, ktoré musím skĺbiť s ďalšími termínmi ako semináre, konzultácie či odovzdávanie protokolov nie je ľahké. Preto plánujem. Nie len v telefóne ale starosvetsky a papierovo. Potom sa mi nestáva, že zabudnem na termíny skúšok či neodovzdám nejakú prácu. A tiež, nedokážem byť taká lenivá, keď vidím ako na mňa z diáru hľadia termíny vyznačené červenou farbou.

Lenivosť je dobrá vec, ale na vysokej škole sa nevypláca. Aspoň u mňa nie, pretože nákupy v centrách, kávičkovanie a vysedávanie pred seriálmi ma takmer stáli prvý ročník a moje miesto. Niekedy musí človek zaťať zuby a poriadne sa pustiť do svojej práce, v opačnom dôsledku príde o všetko, na čom dovtedy tvrdo pracoval.

Úprimne sa priznávam, že závidím všetkým, ktorí len tak plávajú vysokou školou a z ničoho si nerobia ťažkú hlavu. Síce netrpím žiadnou neurózou, ale nedokážem nechať veci len tak plynúť a čakať, čo sa z toho stane. Mám rada veci pod kontrolou a som rada, keď mám všetko naplánované a nemusím sa nervovať. Prajem Vám úspešný štart do nového semestra a pevné nervy!

Zdroj obrázkov: Pinterest 

4 názory na “Ako začať úspešný semester

 1. Anička

  Tyhle všechny tipy praktikuji také, rozvrh mám vyfocený v mobilu, takže ho mám pořád u sebe 🙂 Ještě bych dodala, že svačina je také důležitá :D! Bez ní by mi to nešlo. Já se poučila z prvního semestru a teď v druhém dělám věci dopředu, včetně shánění knížek atd.

  TheWayByA

 2. Voguetheresa

  Tak to přesně znám, semestry na VŠ jsou velmi zajímavé :D, někdy je to strašná sranda, abych pravdu řekla, shon je to někdy úplně šílený, ale to k tomu patří 😀 Věřím, že to všechno zvládneš s přehledem :-)!!!

  voguetheresa.blogspot.cz

 3. L.

  Mě pomalu končí trimestr! 😀 a ještě mi bude chybět poslední. Já mám sepsané povinnosti, co musím vše zvládnout na vysoké a vždy si to odliknu, když to splním, abych na něco nezapomněla a hodně mi to pomáhá a co se musím divit, že jsem nevynechala ani jednu přednášku, ale je to díky tomu, že v práci ví, že studuji a výjdou mi vstříc :).

  Ať dopadne dobře letní semestr! 🙂

  http://www.shardofdreams.blogspot.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.