Ako zostať organizovaná

Pred dvoma rokmi som sa sťahovala do Prahy. Sťahovať sa niekoľko stoviek kilometrov od domova nie je jednoduché a ľahko sa vám môže stať, že vo svojom kufri nesiete žehličku a mixér a ste v jednom malom kupé. Zariadiť úplne cudzí byt v úplne cudzom meste vie byť pekne na nervy. Necítila som sa tam doma, bolo mi smutno a nevedela som si predstaviť, že tam mám stráviť nasledujúcich desať mesiacov akademického roku. Bolo mi veľmi smutno, pretože aj keď som byt zútulňovala ja, prišiel mi cudzí. To, čo mi na ňom najviac chýbalo bol môj kútik. Miesto v byte, ktoré by bolo len moje a nachádzali by sa tam len moje vecičky. Filip videl aká som z toho smutná a ako si nedokážem nájsť svoje miesto v byte. Jeden upršaný a chladný januárový deň sme sa vybrali do obchodného domu Ikea a vybrali sme skvelý pracovný stôl.

Skrutky a súčiastky stola mi nedávali zmysel a netušila som ako ich mám poskladať dokopy. Našťastie Filip na tom nebol tak zúfalo ako ja a stôl mi dal dokopy. Dnes je moja pracovňa mojim naobľúbenejším miestom v byte – trávim tu väčšinu času. Pripravujem protokoly do školy, fotím produkty na blog a pripravujem články na blog. Postavenie stola pomohlo prekonať aj moju nechuť k učeniu. Predtým som sa s papiermi povaľovala po celom byte a nikdy som nevedela, kde práve ostala kapitola z parazitológie.

Moja prvá rada ako zostať organizovaná počas semestra znie: Pracujte vždy na jednom mieste. Je jednoduchšie udržať si prehľad o jednom mieste ako zháňať papiere po celej izbe alebo v mojom prípade po celom byte.

Zariaď si pracovňu ako sa ti páči

Keď som mala konečne poskladaný stôl v pracovni, opäť som šla na nákupy. Vybrala som si krásne farebné kvetináče, z ktorých so spravila stojany na perá a drobnosti, vybrala som si krásnu lampu a dala som si do pracovne všetko čo sa mi páči. Nemusím sa do práce extrémne nútiť, keď pracujem na mieste, ktoré sa mi veľmi páči. Preferujem v pracovni zelenú rastlinu, pretože vytvára príjemnú atmosféru. Ak patríte medzi kazisvetov ako ja, skúste pestovať lopatkovec alebo nejaký nenáročný sukulent, ktorý nepotrebuje špeciálnu staroslivosť a prežije aj keď ho nepolejete dva týždne.

Dobrým nápadom je umiestniť pracovný stôl čo najbližšie k oknu kvôli priamemu svetlu. Dôležité je vybrať aj dobrú lampu vďaka ktorej nebudete musieť na prácu žmúriť.

Poriadok

Vždy keď sa učím na skúšky alebo robím protokoly po laboratórnych cvičeniach, je pre mňa menej náročné sústrediť sa, keď okolo mňa vládne poriadok. Nemusím dlho hľadať podklady, ktoré potrebujem a ani sa nemusím báť, že nechtiac položím ruku do taniera od špagiet.

Pohodlná stolička

Nikdy by sa mi nechcelo učiť, keby ma po prvej hodine začal bolieť chrbát alebo mi stuhol krk. Vôbec nie je pravda, že pohodlná stolička musí byť drahá – moja napríklad patrí do nižšej cenovej kategórie a milujem ju.

Nástenka

Pripnúť si na nástenku motivačné citáty alebo papieriky so zoznamom skúšok a dôležitými termínmi mi vždy pomáhalo pri sústredení. Ak mám priamo pred očami termín, do ktorého potrebujem niečo odovzdať, mám menšiu chuť svoje povinnosti odkladať na neskôr. Mojou neresťou je, že patrím medzi neskutočne lenivých ľudí. To však neznamená, že veci stále odkladám – ja ich radšej spravím hneď a rýchlo, aby som sa nimi nemusela zaoberať neskôr.

Malý farebný pomocník

Krabičky na kancelárske sponky s bláznivými motívmi či zakladače v obľúbených farbách môžu pomôcť lepšie zorganizovať pracovňu. Zakladače zabezpečia, že sa vám nebudú papiere miešať a váľať všade po pracovni a sponky spoja rovnaké kategórie k sebe. Lepiace papieriky v neónových farbách vás určite ochránia pred zabudnutím termínu.

Zápisníky a Diár

Každý rok si kúpim v papiernictve diár, aký sa mi najviac páči. To ma núti ho celý rok používať a vždy mám veľkú radosť zo zapisovania termínov. Neviem či len ja som závislá na zápisníkoch s rôznymi farebnými obalmi, ale vždy mám z nich obrovskú radosť. Potom ani písanie poznámok v škole nie je až také nudné ako obvykle.

Aj vy už zariaďujete pracovňu pre budúci školský rok?

Zdroj fotiek: Pinterest

6 názorov na “Ako zostať organizovaná

 1. Sova

  Máš to opravdu hodně podobně jako ty. 🙂 Na bytě se cítím dobře hlavně díky svému stolu, kde vím, že najdu vždycky všechno, co potřebuju, a nikdo se mi v tom nehrabe a nedělá nepořádek. Člověk prostě musí mít to „svoje“, aby se cítil dobře.

 2. Adela

  Já bych strašně ráda měla uspořádávanej stůl jako mají holky z pinterestu a instagramu… když já jsem hroznej bordelář, a uklizeno by mi tam asi nezůstalo ani den 😀 Ale super inspirace!

 3. Michelle

  Nikdy jsem nedělala svoje úkoly u psacího stolu :D. Hlavně jsem si z něho nikdy nedělala kancelář, vždycky mi sloužil spíš jako odkládací prostor. Ale teď se stěhuju do bytu s kamarádkama a začínám chodit na vejšku,takže si hodlám něco takového zařídit. Jinak k organizaci mi nejvíc pomáhá všechno si to psát. To do listy jsou vážně to nejlepší, co mě kdy potkalo 😀
  michelle-and-her-world.blogspot.com

 4. Karolina

  obdivuju tvoji odvahu odstěhovat se tak daleko , já jsem se stěhovala od rodičů jen par kilometrů a pár dní mi bylo taky hodně smutno 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.