Ako zvládam stres pred skúškami

Trochu mi chýba začiatok bežného školského roka. Sadnúť si do lavice a počúvať pani učiteľku ako hovorí o zošitoch, školskom poriadku a predmetoch, ktoré ma čakajú. Chýba mi tak pohodlne vkĺznuť do nového školského roka a postupne si zvykať na nový režim, pretože počas prázdnin som vstávala o desiatej a celý deň som nevnímala tok času.

Začiatok akademického roka je ako studená sprcha. Nikto vás na nič nepripraví, nikto vám nič nevysvetlí. Hodia vás do akademického mora, ale nepovedia vám ako to zvládnuť – na to už musíte prísť. Kým však nastúpim do školy čaká ma ešte mesiac „voľna“. September nám vysokoškolákom slúži na dorobenie skúšok, do ktorých sa nám nechcelo pustiť počas júnovej časti skúškového. Nechcelo alebo nebol čas.

Ja si spravím každý rok kredity povinné na zápis do ďalšieho úseku štúdia a potom pomaly dorábam ostatné skúšky. A tak to bolo aj tento rok – oficiálne som zapísaná do tretieho ročníku (z čoho mám obrovskú radosť). Ostali mi už len posledné dve skúšky, ktoré nie sú povinné, ale povedala som si, že ich zvládnem spraviť – ja predsa dokážem všetko, keď chcem. Oficiálne sa teda mením na lovca kreditov.

Nemôžem povedať, že by som bola z toho v strese, pretože zapísaná už som. Ale celkom živo si pamätám, v akom stave som bola pred dvomi mesiacmi, keď som robila povinné skúšky. Nervozita, strach, hádzanie papierov o stenu – veď to pozná každý študent. Nebola by som to ja, keby som sa nesnažila poraziť stres a nenašla si pár „zlepšovákov“.

Pohyb

Niekedy sa dostávam do začarovaného kruhu. Všade sa povaľujú papiere a ja mám pocit, že si stále nič nepamätám. Vtedy mi obvykle pomáha vziať si iPod, pustiť si hudbu a vyraziť von zabehať si. Alebo rozložím podložku vo svojej miniatúrnej obývačke a zacvičím si jógu. Tak či onak, prídem na iné myšlienky a nemusím mať výčitky svedomia, že celé skúškové nepohnem zadkom.

Upratať 

Je zaužívaným vtipom, že študent vysokej školy nemá nikdy tak uprataný byt, ako keď ho čakajú ťažké skúšky. Skutočne je to tak. Povedzme si úprimne, na jednej strane je to dobrý manéver ako sa vyhnúť učeniu a na druhej, ak nemáte okolo seba špinavé taniere a chuchvalce prachu. Tento bod úzko súvisí s prvým bodom – viete koľko kalórií spálite pri upratovaní?

Zdravá strava

Mrazená pizza naozaj nie je to pravé orechové, čím by sa niekto mal napchávať počas skúškového. Má svoje plusy ako jednoduchá príprava a dobrá dostupnosť, ale okrem toho, že do seba dostanem obrovské množstvo kalórií, nemá pre mňa žiadne výhody. Po poslednom skúškovom som svoju hmotnosť zvýšila o 13 kíl, len kvôli tomu, že som žila na čokoláde a polotovaroch. Kíl som sa zbavila, ale mám predsavzatie, že už nikdy sa počas skúškového nebudem napchávať. Varím rada a baví ma skúšať aj novú kuchyňu, preto rašej varenie zaradím na zoznam činností počas skúškového.

Oddych

Nech to vyzerá akokoľvek zle a stratene, na oddych si vždy nájdem čas. Či už v podobe čítania knižky alebo si pustím dobrý film. Overené už mám, že surfovanie po sociálnych sieťach nie je rozumne využity čas na oddych.

Myslím, že som zhrnula všetko a rozhodne som nechcela vystrašiť budúcich prvákov, ktorí už tento október nastúpia na vysoké školy. Ja sa odchádzam učiť, pretože tá hora papierov sa asi sama neprekoná.

Zdroj fotiek: Pinterest

4 názory na “Ako zvládam stres pred skúškami

  1. Michelle

    Držím ti palce! 🙂 věřím, že to zvládneš. A tyhle stresy jsem letos zažila pořádně poprvý, a to jsem hledala cokoli, jen abych se nemusela učit 😀 uklízení vážně pomáhá 😀 takhle uklizeno jsem ještě neměla 😀 líbí se mi ty obrázky, kterýma si to doplnila, hned bych se vrhla do školy 😀
    michelle-and-her-world.blogspot.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.