Bezlepkové čučoriedkové mufiny

Bojujem proti jesennému upršanému počasiu – v kuchyni. Už veľmi dlhú dobu uvažujem nad tým, že oprášim svoju kuchársku varešku a pripravím opäť niečo nové. Väčšinou si však vždy idem zabehať alebo trávim čas nad bakalárkou. Ale dnes nie! Dnes som si vzala zásteru a pustila som sa do prípravy bezlepkových a bezlaktózových mufín s odhodlaním dokázať, že život s dietami nie je až taký náročný, ako ho niektorí vidia. V podstate by som sa mohla každý deň sťažovať (od rána do večera), pretože môj zoznam potravín, ktoré nesmiem, je naozaj dlhý – začneme pri lepku, pokračujeme cez mlieko a dostaneme sa až k niektorým druhom ovocia. Nie je to však také strašné ako sa môže zdať.

Milujem mufiny. Sladké i slané, čokoládové, vanilkové, s orieškami, s ovocím – nie som náročná v tomto smere. Ešte pred začiatkom bezlepkovej diéty som si zvykla kupovať v potravinách pri škole čučoriedkové mufiny. Bola to moja odmena po ťažkom dni. Počas diety som skúšala množstvo receptov na mufiny vrátane tých zo strúhanej mrkvy, ale nikdy som neskúsila upiecť svoje milované kakaové mufiny s čučoriedkami.

Ešte v lete doniesol dedo z lesa vedierko plné pravých lesných čučoriedok, ktoré voňajú ešte dnes, hoci sú už niekoľko týždňov zamrazené v babkinom mraziaku. Dala som si predsavzatie, že z týchto čučoriedok musím vytvoriť nejaký úžasný koláč. Recept na mufinové cesto mám už celkom dlho – je overený rokmi používania a vyšli mi z neho už mrkvové mufiny, vanilkové s kúskami čokolády, kakaové s jahodami aj čokoládové. Myslím, že z tohto cesta sa mufiny podaria vždy, stačí si zvoliť príchuť a tú potom pridať. Recept mám v obľube najmä preto, že nemusím nič vážiť, všetko dám do odmerky.

Na 12 kusov väčších mufinov budete potrebovať:

  • 500 ml múky
  • 75 ml javorového sirupu (môžte kľudne aj menej, alebo použite cukor (100 ml))
  • 200 ml oleja
  • 300 ml mlieka (mám radšej cesto trošku redšie, potom sa dobre dávkuje do košíčkov) – použila som bezlaktózové Rajo
  • 2 vajcia
  • 2 polievkové lyžice kakaa (preosiateho – potom nerobí hrčky v ceste)
  • prášok do pečiva (používam bezlepkovú múku na koláče od Doves Farm, ktorá už prášok do pečiva obsahuje, takže ten zvyčajne venechávam)
  • čučoriedky podľa chuti (ja ich potrebujem celkom dosť – okolo 200 g)

Dnes som prvýkrát robila tento recept s použitím múky Doves Farm na krehké pečivo. Robilo sa mi s ňou skutočne dobre, vyhovuje mi oveľa viac ako múky dostupné v lekárňach na predpis. Hlavne sa mi páči, že je to skutočne zmes múk a nie zmes škrobov, z ktorých mi enormne rýchlo rastie zadok. Recept sa podarí aj s použitím múky Mix B alebo Jizerky – obe múky som skúšala a z oboch vznikli výborné mufiny.

Postup je naozaj jednoduchý – všetky suroviny v recepte zmiešam a zmes nalejem do pripravených košíčkov (množstvo stačí na 12 veľkých mufín). Čučoriedky pridávam až úplne posledné a zamiešam ich už do cesta naporcovaného v košíčkoch. Pečiem približne 20 minút na 180°C.

Mufiny sú u nás doma obľúbené a vítané najmä počas školského roka – rôzne variácie slúžia ako skvelá desiata – a zdravá ak si ju viete prispôsobiť.

2 thoughts on “Bezlepkové čučoriedkové mufiny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.