Bezlepkové múky

Žiť bezlepkovo znamená nespoliehať sa na ponuku bežných potravín, ale mať v zásobe vždy svoje pečivo a balíček múky ako prvú pomoc. Každý začínajúci celiatik ako prvé múky spozná múky dostupné v lekárňach od známych výrobcov bezlepkových potravín. Ja osobne som mala obrovskú radosť z ich objavenia, lebo to znamenalo vychutnať si domácu knedľu alebo koláčik, ktorý chutil ako bežný, lepkový. V tej dobe to bolo pre mňa veľmi dôležité.

Časom mi začali na páse pribúdať centimetre a ja, ktorá som bola zvyknutá na veľkosť S, som sa odrazu ocitla medzi veľkosťami XL. Vtedy som pochopila, že s bezlepkovými múkami, ktoré kupujem asi nebude niečo v poriadku. A naozaj nie je – hoci sú bezlepkové, sú plné škrobov a kukurice, ktorá spôsobovala, že nohavice v šatníku sa stali menšími. Spomínané zmesi na pečenie bezlepkového pečiva majú síce v takmer každej lekárni a dokonca časť z nich je preplácaná zdravotnou poisťovňou, ale rozhodne sa neradia medzi najzdravšiu alternatívu.

Ja som nechcela ostať vo veľkosti XL a preto som sa rozhodla hľadať za zmes plnú škrobov a kukurice náhradu. Ako prvý krok som radikálne obmedzila spotrebu múky a výrobkov z nej. Postupne som sa začala orientovať na múky vyrábané z prirodzene bezlepkových obilnín. Bola som prekvapená, keď som začala piecť a moje výtvory stále chutili veľmi dobre, ak nie ešte lepšie.

Pohánková múka

Pohánka bola našimi starými mamami veľmi obľúbená obilnina, ktorú používali pri príprave chleba. Prvýkrát som sa s pohánkou stretla v palacinkárni v Prahe, kde z pohánkovej múky piekli úžasné palacinky. Pohánka je bohatá na minerálne látky ako fosfor, draslík a vápnik a je aj zdrojom vitamínov B1, B2, C a E. Pohánkovú múku používam pri pečení palaciniek ale zamiešam ju často aj do koláča. Apropo, vedeli ste, že originálne slovenské bryndzové halušky sa robia z pohánkovej múky?

Pri pohánke je však na mieste opatrnosť, pretože môže dráždiť žalúdok. Opäť platí pravidlo všetko s mierou.

Ryžová múka

Múka z ryže je veľmi jemná a preto sa výborne hodí na prípravu koláčov. Mne sa veľmi osvedčila pri príprave tradičných slovenských pirohov a ovocných knedličiek. Obsahuje úžasný mix minerálnych látok a vitamínov. Svoje využitie nájde aj pri zahusťovaní omáčok.

Jáhlová múka

So pšenom (jáhlami) som sa prvýkrát stretla na farmárskom trhu v Prahe – kupovala som úžasnú bezlepkovú tortu s ovocným želé a korpusom zo pšena. Bol to pre mňa experiment, lebo dovtedy som sa s týmto druhom plodiny nestretla. Bola som príjemne prekvapená z jemnej chuti a sľúbila som si, že sa k nej vrátim. Jáhlová múka bola prvá prirodzene bezlepková múka, ktorú som do svojej kuchyne zaradila. Má vysoký obsah vlákniny a je cenným zdrojom draslíka, horčíka, medi a železa. Má všestranné využitie.

Tapioková múka

Pre mňa veľmi exoticky znejúca múka, pri ktorej som nevedela na čo ju mám použiť. Nakoniec sa ukázalo, že muffiny, ktoré upečiem z tohto druhu múky vydržia čerstvé o pár dní dlhšie ako som bola zvyknutá. Tapioka pochádza z manioka, čo je pomerne vysoký subtropický ker. Medzi benefity tapiokovej múky patrí nízky obsah cholesterolu a nezdravých tukov. Tapioková múka si nájde v kuchyni široké využitie, ja ju najradšej používam na pečenie dezertov.

Mandľová múka

Mandle sú cenným zdrojom nenasýtených mastných kyselín a vitamínu E. Obsahujú minerálne látky ako fosfor, horčík, zinok, vápník. Konzumácia mandlí znižuje riziko srdcových ochorení, rakoviny a znižujú aj hladinu cholesterolu. Mandľová múka je ideálnou voľbou ak sa chystám piecť domáce sušienky. Múka má krásne jemnú chuť.

Kokosová múka

Viaceré štúdie považujú kokosovú múku za superpotravinu – veď znižuje riziko srdcových chorôb, rakoviny a vďaka svojmu nízkemu obsahu cukrov znižuje aj pravdepodobnosť vzniku diabetu. Osvedčila sa mi pri pečení dezertov a sušienok v kombinácii s mandľovou múkou.

Cícerová múka

Je známa pre svoj vysoký obsah železa a kyseliny listovej, ktorá sa odporúča najmä tehotným ženám. Pomáha upraviť hladinu cholesterolu. Cícer je veľmi bohatý na proteíny. S týmto druhom múky mám zatiaľ skúsenosti len pri pečení bezlepkových lievancov, ktoré vďaka tomuto druhu múky chutili po orieškoch a rovnako voňal aj celý byt.

Amarantová múka

S amarantom som sa stretla hneď na začiatku bezlepkovej diety, kedy sa z neho vyrábali rôzne chrumky pre celiatikov. Amarant sa od ostatných obilnín odlišuje tým, že obsahuje vitamín C. Patrí medzi najlepšie zdroje vápnika a obsahuje ho dokonca viac ako mlieko. Múka sa mi osvedčila pri príprave koláčikov, ale keksíky z tejto múky sa mi vždy extrémne lámali. Múka je vhodná aj pri príprave mäsa a zahusťovaní polievok.

Väčšina celiatikov považuje tieto múky za extrémne drahé, ale odkedy som začala múčne jedlá a pečivo konzumovať oveľa menej, ich cena mi neprekáža. Oveľa radšej si dám pečivo raz za čas z kvalitných surovín ako z kukuričných a škrobových zmesí, ktoré mi prinesú len viac centimetrov na páse a užšie nohavice.

Zdroj obrázkov: Pinterest 

2 thoughts on “Bezlepkové múky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.