Čokoládové nebo

Sú dni počas, ktorých dokážem zjesť úplne všetko, čo doma nájdem. Hoci obvykle bývam vyberavá, počas týchto dní dokážem zjesť aj jedlá, ktorým sa za bežných okolností vyhýbam. Často sa mi stávalo, že som počas týchto dní dokázala z obchodu, ktorý máme hneď na prízemí domu, v ktorom žijeme, odchádzala s plnou náručou čokolád, pudingov a iných hlúpostí, ktoré sa potom podpisovali na mojej pleti a postave. Vtedy som to neriešila, ale teraz si už prejedanie nemôžem dovoliť. A tak pečiem.

Napriek tomu, že počas toho, ako som žila doma som sa kuchyni, vareniu, pečeniu a všetkému, čo s tým len okrajovo súviselo, vyhýbala ako čert krížu, dnes som v tom našla naozaj záľubu. Pečenie je kreatívne strávený čas. Vymýšľam nové recepty, vybláznim sa pri pečení a navyše si od Filipa vyslúžim aj pochvalu. Veľkou nevýhodou je, že musím piecť bez lepku, bez cukru a bez laktózy, ale na to si človek časom zvykne a jeho pečenie dostane úplne nový rozmer.

Pred pár mesiacmi som objavila koláč, ktorý nemôžem pomenovať inak ako čokoládové nebo. Je zo samej čokolády a je naozaj perfektný! Výhodou je, že do neho nemusím pridávať múku v žiadnej podobe a to mi vyhovuje.

Ingrediencie (forma s priemerom 17 cm)

  • 100 g čokolády (používam zásadne kvalitnú s obsahom kakaa nad 70%)
  • 2 vajíčka
  • 20 g masla (ja používam variantu bez laktózy)

Postup 

Čokoládu roztopím vo vodnom kúpeli a pridám roztopené maslo a žĺtka. Všetko spolu vymiešam na hladkú hmotu. Z bielkov vyšľahám tuhý sneh, ktorý po lyžiciach pridávam do čokoládovej hmoty. Formu pretriem maslom a hmotu nalejem do nej. Koláčik pečiem na 180° približne 30 – 40 minút.

Hotový výtvor zvyknem ozdobiť čučoriedkami alebo ho rovno s nimi pečiem. Niekedy zvyknem hotový koláč natrieť bezlaktózovým tvarohom, do ktorého pridávam pomarančovú alebo citrónovú kôru. Niekedy ho len posypem strúhaným kokosom a keď mám naozaj obrovskú chuť na čokoládu, polejem ho čokoládou a ozdobím jahodami.

Čokoládový koláč je hotový histamínový zabijak a preto si ho doprajem len počas svojich silných dní, kedy mi histamín nerobí problémy. Zároveň predstavuje dokonalú rýchlovku pre neočakávanú návštevu alebo pre dni: mám na niečo chuť, ale neviem presne, čo by to malo byť.

4 názory na “Čokoládové nebo

  1. Míša Šislerová

    Tak ten zní zajímavě, spousta čokolády, to je trefa do černého 🙂 Když má člověk nějaké omezení v jídle, začátky jsou vždy nejhorší. Když už s naučí vařit s „povolenými“ potravinami, jde už vaření jedna báseň 🙂

    WantBeFitM

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.