Fakty, ktoré za to nestoja

Sú týždne, kedy si ani neuvedomim, že čas plynie. Väčšinu dní strávim doma v pohodlnom domácom oblečení, v kuchyni vyváram samé dobroty, mám dokonalý prehľad o tom, čo sa stalo na facebooku a kto sa komu pustil do vlasov. Stíham všetkú svoju prácu a s teplým čajom v ruke preplávam celým týždňom. A sú týždne, počas ktorých môj jedálniček tvoria mrazené polotovary a o teplom čaji môžem snívať s plastovou fľašou minerálky v ruke. Nestíham ani dýchať. Keď som bola mladšia, takých týždňov bolo v roku pár – väčšinou sa týkali víkendových osláv a období, kedy bolo v škole veľa písomiek.

Niekedy na školské písomky spomínam s láskou. Písomky na strednej a základnej škole boli prechádza ružovou záhradou. Ľahké a v niektorých prípadoch také primitívne až nemôžem uveriť, že som s hrôzou v očiach hovorila svojej mamine, že na budúci týždeň ma čaká osem testov. Bolo to až príliš ľahké oproti vysokej škole a preto ma vždy zaráža názor niektorých komentujúcich na internete: deti majú toho v školách veľa, memorujú fakty! Milí študenti, ak sa chystáte na vysokú školu, neľutujte sa už na strednej.

Na základnej škole sa dozviete, že existujú nejaké vedy ako matematika, fyzika alebo biológia. Len sa dozviete, že existujú. Na strednej škole vám vaši učitelia povedia, o čom približne tie vedy sú – dozviete sa na aké odbory sa členia a čomu sa tie odbory venujú. Ale ešte stále sa z matematiky, fyziky, biológie či chémie nedozviete nič prevratné. Potom prídete na vysokú školu a začne zábava. Začnú integrály a derivácie, čísla sa nahradia písmenami, chemické vzorce na jeden riadok vystiedajú tie, ktoré zaberajú celú stranu.

A odrazu prestávajú existovať týždne, ktoré som si oddýchla a svoje povinnosti som zvládla počas jedného alebo dvoch večerov. Začína skutočné memorovanie faktov – celých kníh a nie pár stranových zošitov ako na strednej. Je naozaj zaujímavé, že málokto si uvedomí, že bez tých faktov, ktoré musíme memorovať sa nedajú postaviť základy. Nie je možné prísť na veci logicky ak nemám pevné základy faktov. Je pravda, že niektoré veci v živote nevyužijete – ale ako viem dopredu, ktoré to budú?

Na základnej škole som si myslela, že nikdy nevyužijem výtvarnú výchovu – taký zbytočný predmet, hlavne ak pripadal na piatok šiestu hodinu. Na svoje ponos si spomínam najmä vtedy, keď sedím s pastelkami a fixkami pri mikroskope a snažím sa zakresliť presné tvary baktérií či prasačích oocytov na sklíčku pred sebou.

Celkom otvorene sa niekedy bavím nad svojim starým ja na strednej či základnej škole. Mala som pocit, že som taká múdra a častokrát som mala pocit, že učím neskutočne veľa – trávim veľa času nad knihami, vypracovávam nezmyselné projekty a učitelia si na nás vymysleli na budúci týždeň toľko písomiek. Musím sa smiať.

Vysoká škola ma nenaučila len postarať sa sama o seba – poprať, nakúpiť si, postarať sa o domácnosť. Naučila ma, že to, čo sa mi stalo na strednej škole ako nezmyselná buzerácia, bol raj. Naučila ma, že luxus menom voľný čas si môžem dovoliť len zriedka. A neexistujú fakty a činnosti, ktoré za to nestoja, pretože všetko sa v bežnom aj akademickom živote využije. Otázkou zostáva, či študenti naozaj vedia použiť fakty, ktoré sa naučili. To však už nedokáže naučiť žiadny učiteľ. Je to niečo, čo musí zvládnuť každý sám.

Zdroj obrázkov: Pinterest

3 názory na “Fakty, ktoré za to nestoja

 1. Adela

  Tyjo, ani mě s tou vysokou nestraš 😀 Jsem na střední a když v týdnu píšeme 5 písemek jsem z toho fakt naštvaná a nevím, jak to mám zvládat :D. Nejenom že na skoro každé hodině profesoři zkouší…
  Ale určitě až budu na vysoké, budu si říkat přesně to co ty – že na střední to byla taková brnkačka, že nechápu, proč jsem to tak hrotila 😀 Achjo.

 2. Siren

  Obdivuji, že někteří lidí dokáží tak dlouze studovat a mají ještě několik vysokých třeba. Já bych to asi psychicky nezvládala. Již na střední jsme měli denně 4 testy a to skoro každý den a už to pro mě byl vážně horor, jelikož nejsem studijní typ.
  Tak přeji pevné nervy a více těch pohodových dnů ! 🙂 Hlavně ted na podzim.

 3. Anička

  Přesně tak se teď cítím také 😀 Co se tedy počtu informací týče, ale zkoušky ještě teprve budou zábava 😀 Domů se vracím pozdě a prát prádlo, žehlit nebo vařit pomalu nezvládám. A to ani nemluvím o té vrstvě prachu, co se zase stihla během týdne usadit na pultu a všude kolem! 😀 Soucítím s tebou a držím nám palce

  http://thewaybya.blogspot.cz/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.