Home Office alebo čo ste nevedeli

Home Office je snom takmer každého študenta. Pracovať v pohodlí domova, nenaháňať sa z jednej služby do druhej, užívať si pohodlie a bez problémov zvládať školu. Žiadny stres a najmä žiadne dohadovanie si služieb s kolegami kvôli praktikám a skúškam v škole. Áno, Home Office znie skutočne ako ideálne zadelenie práce, ale ako sa už dávno hovorí: Nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Už na strednej škole som si bola vedomá toho, že moje výdavky sú oveľa vyššie ako vreckové, ktoré som dostávala od rodičov. Práca v reštauráciach a obchodoch nie je nič pre mňa a tak som sa rozhodla skúsiť šťastie v oblasti copywritingu. Na strednej škole to boli malé objednávky, ktoré mi pomohli privyrobiť si na vysnívané tričko či džíny, ale na vysokej som potrebovala už serióznu brigádu, ktorá by mi pomohla pokryť všetky moje mesačné výdavky. Copywritera robím už približne tri roky a moja práca ma baví. Vymýšľam kreatívne texty na milión tém, čo mi pomáha budovať si väčší rozhľad (seriózne začínam uvažovať nad prihlásením sa do vedomostnej relácie) a pracujem v pohodlí domova.

Vďaka mojej práci si môžem dovoliť to, čo väčšina šudentov nie – nebývam na internáte, ale v priestrannom byte v pokojnej časti Prahy, stravujem sa zdravo a nákladne a môžem pestovať aj svoju vášeň pre kvalitnú kozmetiku a pekné oblečenie. Nezabúdam ani na sporenie a každý mesiac si môžem nejaké peniaze odložiť. Nemusím riešiť nedostatok financií ani služby v práci. Nespolieham sa na kolegov, pretože žiadnych nemám. Napriek tomu ma však Home Office – práca z domu naučili pár vecí, s ktorými som nepočítala, keď som s prácou copywritera začínala.

1. Disciplína na prvom mieste

To Do List alebo zoznam povinností je mojou každodennou výbavou. Bez neho a bez svojho diáru by som sa pravdepodobne zbláznila (preskočilo by mi asi do troch dní), pretože držať v hlave všetky termínované práce, projekty, blog, školu, praktiká, stretnutia v škole či Antropologické semináre by bolo jednoducho nemožné. Každé ráno skôr, ako si urobím raňajky, pozriem na To Do List, ktorý podrobne vytváram každý večer pred spaním. Neexistuje niečo také, že dnes sa mi nechce, dnes nemám náladu alebo som chorá. Pracovať musím či sa mi páči alebo nie.

Nikto za mňa nerobí správu objednávok, ktoré po dopísaní musím skontrolovať, doplniť obrázkami a dodať. Na každú objednávku mám presne tri dni a nezáleží na tom či je sviatok alebo všedný deň. Ak to musí byť dodané do 24. decembra – musím pracovať.

2. Rozdelenie

Moje bežné dni sa delia na Prácu, Školu a Súkromie. Ráno vstanem a utekám do školy alebo na semináre na katedre Antropológie. Potom utekám domov a pracujem. Večer mám konečne čas pre seba. Veľkou nevýhodou Home Officu je, že ak si perfektne nerozvrhnem čas, stále sa mi mieša do súkromia. Nie je nič horšie ako na večeri s priateľom či na hodine jógy stále dookola musím myslieť na objednávku o prírodnej kozmetike, ktorá mi trčí na stole a jej vypacovanie končí dnes večer. Keď skončia moji spolužiaci v práci, zatvorením dverí sa pre nich všetko končí. Ja nemám pokoj takmer nikdy.

3. Určite to máš z blogu

Bola som prekvapená, koľko ľudí číta môj blog. A bola som prekvapená, koľko ľudí zaujíma odkiaľ mám oblečenie, kozmetiku či doplnky. Medzi ľuďmi koluje obľúbený názor, že pracujem ako bloger a väčšinu vecí dostávam vďaka blogu. Bohužiaľ ich teraz sklamem, ale z môjho blogu nepochádza takmer nič. Blog slúži ako ukážka mojej práce a môjho písania. Ak napíšem, že je niečo dobré, je to dobré, lebo si to myslím a nie preto, lebo som za to dostala zaplatené. Stále si musím kupovať veci ako bežný smrteľník. A nevadí mi to, pretože sa mi nepáčia blogy, ktoré vezmú každú platenú spoluprácu. Kvalita daného blogu, ide potom podľa môjho názoru rapídne dole.

4. Som chorá

Posledné dva týždne boli pre mňa stresujúce a ocitla som sa na pokraji svojich síl. Bola som vyčerpaná, vystresovaná a úplne mimo. Všetko však muselo plynúť akoby sa nič nestalo. Home Office za mňa nemôže nikto prebrať a nemám si s kým vymeniť službu. Keď som raz do kolotoča copywritingu spadla, nemôžem tak ľahko vystúpiť. Nemôžem byť chorá, nemôžem byť unavená, pretože ak raz danú zákazku nedostanem, nedostanem ju už nikdy. V mojom mobile sa preto počas takýchto období vždy váľa neskutočná kopa poznámok. Vďy keď si na niečo spomeniem, musím si to zapísať a je jedno, či je to nákupný zoznam alebo myšlienka do nového textu.

5. Všade samé maily

Niekedy sa smejem nad neochotou Filipa písať maily alebo nad tým ako veľmi je zahltená schránka mojej maminy. Tá moja je dokonalé upravená a synchronizovaná s telefónom, aby som mohla na správy odpovedať v škole, v práci, na cestách. Úprimne si nedokážem predstaviť život bez internetu. A tiež si neviem predstaviť, že by som schránky neupratovala každý deň. Minulý týždeň som jednoducho nestíhala a nechala všetko ležať len tak. Takmer ma vystrelo, pretože tento týždeň som nevedela nájsť vôbec nič.

Hoci znie predstava práce z domu neskutočne lákavo, každý by si mal premyslieť, či chce do toho skočiť a či má dostatočne pevné nervy na túto prácu. Hlavné je vedieť si dokonale rozvrhnúť čas, mať silnú disciplínu a myslieť na to, že lepiace papieriky, diár a zápisník na povinnosti sa stanú vašimi najlepšími priateľmi. Výhodou je tiež zariadiť si pohodlnú a príjemnú pracovňu alebo pracovný stôl, pri ktorom budete s radosťou tráviť svoj čas, aj keď pracovný (ja svoj stôl milujem!).

Zdroj obrázkov: Pinterest

4 thoughts on “Home Office alebo čo ste nevedeli

 1. Míša Šislerová

  Páni, ani jsem nevěděla, že i tímto se dá uživit, ale jak sama píšeš, musí to být hrozně náročné. Každopádně je super, že jsi taková skvělá osobnost a všechno stíháš (nebo prostě musíš stíhat :D) a vynáší Ti to tolik, že si ještě můžeš spořit. Ať se Ti i takhle nadále daří! :)) ♥

  WantBeFitM

 2. Boudicca

  Velice inspirativní článek! Home office jsem si měla možnost vyzkoušet díky bývalé práci a vím, že to není nic pro mě. Potřebuji kontakt s kolegy a možnost po odchodu z práce vypnout a s klidem v duši se k ní vrátit až další den. Doma bych to oddělit nedokázala. Co ale naopak cíleně hledám, je flexibilní pracovní doba, zvlášť teď při škole. Podnikání, zejména copywriting nebo překlady, během studia obdivuji. Jako by psaní seminárek, zápisů z praktik a závěrečných prací na škole nebylo dost. Klobouk dolů. 🙂

 3. Anička

  Přesně s tebou soucítím, také jsem copywriter, mám do měsíce několik zakázek a stíhat to všechno se školou a s bydlením je fuška. Je ale pravda, že svojí práci miluju. Nejsem typ člověka, co by chodil do práce a z práce v pravidelnou dobu a dělal to samé, potřebuju stále něco nového. Je ale pravda, že udržet si disciplínu dá zabrat, kolikrát se mi fakt nic dělat nechce, ale zakázky nepočkají.

  TheWayByA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.