Iné priority

Mojou najvýraznejšou charakterovou črtou je perfekcionizmus. Všetko okolo mňa musí byť dokonalé a tak sa celý môj deň i život točí okolo dokonalej domácnosti, perfektného výkonu v škole, výbornej práci i okolo seba – starám sa o seba, chodím cvičiť, behám, príkladne sa stravujem a nezabúdam ani na nákupy, aby som vždy doma mohla pripraviť dokonalé, chutné, domáce jedlo. Všetko musí byť perfektné. A všetko mi vždy vychádza. Až na…

Až na to, že v poslednom čase začínam sama sebe ísť na nervy. Každý z nás robí chyby a pre každého sa raz v živote objaví úloha, na ktorú jednoducho nemá a nezvláda ju. Predo mnou sa objavila minulý týždeň a prvýkrát vo svojom živote som zlyhala. Viem, že každý raz zlyhá, ale mne sa to ešte nestalo. Ja predsa vždy všetko zvládam bez problémov, vždy mám všetko naplánované a vždy je všetko perfektné. A ak nie je, nie som spokojná, kým sa to takým nestane.

Nemám perfektnú postavu? Neprestanem na sebe pracovať, kým nebude. Nemám na niečo čas? Neprestanem plánovať a skracovať čas na oddych až kým nestihnem všetko, čo stihnúť chcem. Všetko je také dokonalé až to ide na nervy. A zároveň pri tých dokonalých veciach zabúdam alebo si nevšímam. Alebo som skôr nevďačná? Každé ráno očakávam, že keď sa prebudím bude tam Filip. Je to pre mňa úplne normálne. Každý deň očakávam, že mi zavolá mama a porozprávam sa s ňou. Je to pre mňa úplne normálne. Každý deň si obujem bežecké tenisky, aby som aspoň na päť minút vybehla z domu. Je to pre mňa úplne normálne.

Všetko je pre mňa úplne bežné a to čomu sa venujem ja, tak to musí byť dokonalé. A pritom je to taká hlúposť. Nie sú v živote dôležité práve tie veci, ktoré ja pokladám za bežné? Nie je dôležité to mať úžasnú rodinu, milujúceho partnera, pri ktorom sa ráno zobudím, ako mať vždy perfektne upratané, navarené a zvládnuté veci v škole?

A tak opäť prichádzam na novú vec vo svojom živote. Na oddych a na to, že si musím nájsť čas na seba a to, čo je pre mňa dôležité. Na moje záľuby, na moju rodinu, na svojho partnera. Stáva sa zo mňa vyliečený workoholik? Dúfam!

Zdroj fotiek: Pinterest 

4 názory na “Iné priority

 1. Boudicca

  Člověk si často musí projít ztrátou, aby dokázal plně docenit to, co vnímal jako samozřejmé. Snad je u tebe už vše v pořádku a není nic, čeho bys litovala. Neúspěchy k životu do značné míry patří. Kolikrát se něco nepodaří jen proto, že se má podařit něco jiného. Důležité je se v dílčím neúspěchu nezacyklit, ale poučit se a jít dál. Držím palce, ať se ti to daří.

 2. Míša Šislerová

  O nečem podobném jsem se učila na zkoušku z psychologie – jsi typickým příkladem stresaře. Jedním ze stresorů byl právě boj s časem a perfekcionalismus 😀 Ale můžu Tě uklidnit, já jsem úplně stejná 😀 😀 Všechno si nejlépe udělám sama, za den toho chci stihnout jako jiní za týden a jsem na sebe pes 😀 Naštěstí mě v tom hodně pomáhá přítel, se kterým spolu hlavně relaxujeme, protože já sama to neumím 🙂

  WantBeFitM

 3. Soňa

  Veľmi pekne napísané, pre nás ľudí je plno vecí samozrejmých, niekedy si ani neuvedomujeme, že o ne raz môžeme prísť.

 4. Anička

  Jo, tohle mi občas také dělá problém. Chci mít všechno perfektní, ale zapomínám na ty krásné, běžné věci. Snažím se méně pracovat a více si užívat života a toho ,že mám milující rodinu a partnera.

  TheWayByA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.