Karfiol trochu inak

V posledno čase som sa vážne nadchla pre vegetariánske jedlá – milujem experimentovanie v kuchyni a baví ma skúšanie nových kombinácií, ktoré môžu zo zeleniny vzniknúť. Presne rovnakú radosť som cítila prvýkrát, keď sa mi konečne pri varení začalo dariť. Vtedy som sa presťahovala do Prahy a ďaleko od domova a od mojej maminy, som bola odkázaná na svoje neexistujúce kuchárske umenie. Pamätám si moje prvé jedlá, ktoré skôr pripomínali uhlíky ako nutrične vyvážené dobroty. Dnes je to už inak – naučila som sa variť, ale moja chuť experimentovať ma neopustila. Vôbec to nie je tak, že by som sa mäsa úplne vzdávala, ale po tých rokoch mi už trochu lezie krkom. Nikdy som nebola veľký nadšenec zeleniny, ale to sa v poslednej dobe dosť zmenilo. Moja posadnutosť dokonca prechádza aj na Filipa.

Jedno zo zeleninových jedál, ktoré som doma milovala bol vyprážaný karfiol. Tu v Prahe však v mojej miniatúrnej kuchyni nie je na jeho prípravu dostatok miesta a tak musel recept prejsť modifikáciami. Vznikol z toho karfiol pečený v rúre. Pripravujem ho najmä v sobotu, pretože s Filipom sme tento rok zaviedli pravidlo vegetariánskej soboty. Je to celkom fajn až na to, že v sobotu varím vždy ja a tak stále zháňam a skúšam nové recepty a nápady.

Na 2 porcie pečeného karfiolu budete potrebovať:

  • 400g karfiolu (ja pužívam mrazený a často ho kombinujem s brokolicou, ktorá je na tento recept tiež vhodná a mimoriadne chutná)
  • slnečnicový olej
  • múku
  • kukuričnú strúhanku
  • vajíčka
  • soľ
  • korenie
  • sušenú zeleninu alebo vegetu

Postup:

Do hrnca hodím ešte zamrznuté ružičky karfiolu a brokolice, zalejem vodou, osolím a privediem k varu. Zeleninu nechám variť 5 minút od bodu varu. Karfiol a brokolicu scedím, osolím a nechám vychladnúť. Vychladnutú zeleninu ochutím čiernym korením a rada pridávam aj sušenú zeleninu, ktorú kupujem u nášho korenára (zmes sa nazýva ageta a je to niečo ako vegeta iba bez zbytočnej chémie), a obalím v klasickom trojobale – múka, vajíčko a kukuričná strúhanka.

Obalenú zeleninu poukladám do sklenenj misy alebo na pekáč, ktorý vysteliem papierom na pečenie.  Jemne pokvapkám slnečnicovým olejom (nikdy nepoužijem viac ako jednu polievkovú lyžicu) a pečiem na 250°C približne 35 minút. Zvyčajne pečiem karfiol spolu so zemiakmi (dávam ich do inej misky nakrájané na koliečka a osolené morskou soľou). Podávam s nakrájanou zeleninou, upečenými zemiačikmi a tzatzikmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.