Keď chodím po horách a po lesoch

Zostala som príjemne prekvapená množstvom otázok, ktorými ste ma zavalili po začiatku mojej diéty bez cukru. Dostala som od vás množstvo správ, mailov aj komentárov, v ktorých ste chceli vedieť, čo môžem alebo nemôžem jesť. Dodržiavať diétu bez cukru v mojom prípade neznamená vzdať sa cukru vo všetkých podobách, ale vzdať sa cukru, ktorý v mojom organizme robí neporiadok. Je to rafinovaný cukor v nekvalitných čokoládach, zmrzline a sušienkach. Musím sa vzdať nezdravých vecí, aby som ostala zdravá, ale nesmiem obmedzovať zdravé veci – dôležité je nájsť rovnováhu. Preto môžem jesť čerstvé ovocie, ale len v obmedzenej miere (približne 200g denne) a najmä doobeda, kedy moje telo lepšie trávi cukor. Na moju veľkú radosť si na večeru môžem dopriať vodný melón, ktorý milujem!

Vylúčiť cukor neznamená vzdať sa všetkého sladkého úplne, pretože aj cukor má v organizme dôležitú úlohu. Ja som sa len začala zdravšie stravovať, pretože môj jedálniček predtým tvorili sušienky, zmrzlina a čokoláda. Vylúčila som tieto hlúposti a začala som jesť oriešky, ovocie a veľa zeleniny. Som prekvapená ako veľmi mi chutí zdravá strava. Dokonca si doprajem aj čokoládu, ale len niekedy a s obsahom kakaa nad 70%.

K zdravej strave patrí aj pravidelný pohyb. Dokopala som sa k pravidelnému cvičeniu, ale nič sa nemôže vyrovnať pohybu na čerstvom vzduchu. Začala som denne chodiť minimálne 5 kilometrov peši po poliach a lesoch. Na začiatku mi robilo poriadny problém vyškriabať sa na kopce, ale postupne, ako som naberala kondičku, ma začali prechádzky baviť stále viac. Dnes si denne dávam prechádzku dlhú 6 – 8 kilometrov a objavila som v okolí zaujímavé miesta.

Po 6 kilometroch prechádzky som spotená, unavená a bolia ma nohy. Ale neexistuje lepší pocit ako dokázať niečo, čo som ešte pred dvoma týždňami nedokázala. Je zaujímavé sledovať ako mi postupne pevnejú svaly a moje telo zvládne bez problémov prechádzku. A najlepší je vždy výhľad – to sa potom cítim ako pán sveta!

Najťažšie na tom je prinútiť sa každý deň zdvihnúť zadok a ísť so sebou niečo robiť. Hovorí sa, že strava je 70% úspechu, ja mám však vždy problém dodržať zvyšných 30%, ktoré tvorí pravidelný pohyb – cvičenie a pohyb na čerstvom vzduchu. Mám pár trikov:

  • viem, že sa budem cítiť skvelo až skončím
  • straším sa chorobami, ktoré ma čakajú ak nevydržím
  • plánujem cvičenie každý týždeň do Fitness diára (Fitness diár je skvelá motivačná pomôcka, pre ľudí, ktorí sa nedokážu správne motivovať a pravidelne cvičiť – teda aj pre mňa)
  • odmeny fungujú vždy spoľahlivo – sľúbila som si, že ak vydržím celý mesiac bez nezdravého jedla a vydržím pracovať na sebe, kúpim si nové topánky! Nové topánky som si kúpila tento týždeň a preto už nesmiem sklamať samú seba

Budúci týždeň ma čakajú už povinnosti v Prahe a preto mám trochu obavy, či vydržím na sebe pracovať aj vo víre veľkomesta, kde nebudem mať okolo seba hory a lesy, po ktorých by som mohla loziť. Budem sa veľmi snažiť nesklamať samú seba, veď ide o veľa. Ide o zdravie.

2 názory na “Keď chodím po horách a po lesoch

  1. Kristína

    Na to ovocie som sa pýtala preto, že teraz nedávno vyšla kniha s názvom Nesladím (http://www.nesladim.sk/) a tam odporúčali spraviť detox bez fruktózy a postupne sa k ovociu vracať 🙂 úprimne, neviem si predstaviť letný deň bez aspoň jedného kúska ovocia, ale dosť zvažujem, či to na tie 3 týždne neskúsim, sú na to spokojné ohlasy 🙂 Držím ti palce, ja tiež u seba prekonávam tú časť s pohybom, väčšinou mi pomáha, ak si nájdem youtuberku, ktorá točí videá o cvičení a je mi sympatická a potom sa mi aj viac chce cvičiť.

  2. Markét.:)

    Já se snažím cvičit a někdy i občas zdravě jíst, ale to už je u mě větší problém 😀 mám ráda sladkosti, takže to je horší no 😀 ale jinak mám ráda pohyb a sport. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.