Koniec je novým začiatkom

Dlho som uvažovala nad tým, či tento článok napíšem. Nevedela som nájsť správne slová a dokonca som nevedela ani či ho napísať chcem. Rada sa púšťam do nových vecí, rozbieham nové projekty nebojím sa výziev, ale posledné týždne boli pre mňa nielen prelomové, ale aj veľmi vyčerpávajúce. Koniec bakalárskeho štúdia pre mňa znamenal, že som vypla vo všetkých sférach okrem školy. Nestravovala som sa zdravo, nebrala som nové projekty na copywriting a nevenovala som sa ani blogovaniu. Neviem posúdiť, či to bolo pre mňa jednoduchšie, pretože som mala pocit, že sa zbláznim a z toho kolotoča nemôžem vyjsť taká, ako som doňho vstupovala. 

Snáď nikdy som o sebe nepochybovala tak veľmi ako posledné týždne- Skúšky, obhajoba bakalárskej práce, štátnice a príjimacie pohovory na. magisterské štúdium Antropológie zo mňa takmer urobili blázna, ktorý nielen nedôveruje svojim schopnostiam, ale nedokáže zvládať ani vlastné emócie a strach. Ani sama neviem, ako som to všetko zvládla a po poslednom pohovore som sa cítila ako zo mňa odrazu spadli všetky závažia. Teraz mám vo vrecku rozhodnutie Prijatá a pred menom titul. A som ten istý človek? Nie, nie som. Viem, že musím na sebe pracovať oveľa viac a naučiť sa lepšie zvládať stres a emócie. Viem, že musím sama sebe dôverovať viac. Postupne som sa opäť začala vracať k starým návykom, na ktoré som počas učenia nemala čas.

Cvičím, čítam knihy, opäť varím a skúšam nové veci. Nevedela som však, či je ten správny čas vrátiť sa k písaniu. Všetko dobré raz skončí a nič nemôže trvať večne. Veď ako je možné, čerpať stále nové nápady a prichádzať stále s novými nápadmi na články? Myslela som, že svoju zásobu kreativity som už vyčerpala. 

Ale rozhodla som sa pokračovať a blog nezrušiť. Stále sa chcem rozvíjať a písať. Najlepšou vecou je, že ma čakajú voľné mesiace, počas ktorých sa môžem pustiť do fotenia, zbierania inšpirácie, nových receptov a samozrejme do práce copywritera, ktorá je nielen mojou obživou ale aj koníčkom. A možno môj blog dostane úplne nový smer, kto vie? Sama sebe však sľubujem, že sa do ničoho nechystám ísť nasilu a robiť zo svojho blogu marketingový nástroj. Vždy ma bavilo písať, ale akosi ma moja vášeň prešla, keď sa do toho začali miešať peniaze, čo je naozaj veľmi paradoxné. Väčšina mladých ľudí sa púšťa do blogovania práve kvôli nim. Veď čo je lákavejšie ako život blogera plný darčekov a akcií?

Ale vždy tým trpí blog. Vždy je poznať, kedy blogera prejde vášeň voči tomu, čo ho baví a celý jeho blog sa stane len prezentáciou darčekov od rôznych firiem. Stalo sa to aj mne a bolo naozaj lákavé niekoľkokrát do týždňa čakať nové balíčky a prekvapenia, ale verte alebo nie, po čase sa to zunuje a brala som to ako bežnú súčasť mojej práce.

Z blogovania prestal byť koníček a stalo sa to prácou a teraz už viem, že to bola najväčšia chyba, ktorej som sa mohla dopustiť. Z mojej práce sa vytratila vášeň a prestalo ma to baviť. Články vychádzali len preto, lebo museli a nie preto, že som to tak cítila. Odrazu som sa cítila veľmi vyhorene. Nič ma nebavilo, nenapĺňalo a ničomu som sa nechcela venovať. Ako sa dá takto fungovať? Nedá. Musela som zbaviť vecí, ktoré ma vyčerpávali.

Rozhodla som sa pretriediť svoj blog a vymazať všetky články, na ktoré som nebola hrdá. A bola ich veru pekná kôpka. Dnes píšem bez odmeny a je to oslobodzujúce. Svoju platenú prácu copywritera zbožňujem a už som si na ňu veľmi zvykla. Neviem si predstaviť robiť niečo iné. Ale už viac nebudem spájať svoju prácu s blogom. Je oveľa jednoduchšie a oveľa krajšie robiť a tvoriť pre radosť.

Zdroj obrázkov: Pinterest 

6 thoughts on “Koniec je novým začiatkom

 1. Anička

  A já si říkala, kam si se vypařila 🙂 Občas je dobře, když bloger na chvíli vypne. Copywritingu se věnuji také a někdy ta kreativita a chuť vyprchává, protože si vzpomenu, že bych ještě měla napsat článek na blog. A tak se točí pořád jedna a ta samá spirála pořád dokola. Je fajn, že si se rozhodla nespojovat blog s prací. Já to tak z části mám, ale opravdu jen málo, pečlivě si spolupráce vybírám. Nechci aby na mém blogu bylo nějak extra poznat, že jde o spolupráci. Spíš mě pak nebaví, když přijdu na jiné blogy a vidím už po třetí ten samý balíček od Dermacolu apod. Jasně, někdy se stane že i mě osloví firma, která se mi líbí a se kterou už spolupracovalo mnoho blogů, ale to je zase něco jiného. Každopádně ti gratuluji ke zkouškám, titulu a těším se na TVÉ další články 🙂

  TheWayByA

  1. KatkaInk Autor

   Chcela som na chvíľu vypnúť a venovať sa sebe. 🙂 Myslím, že mi to pomohlo cítiť sa lepšie vo vlastnej koži. 🙂

 2. Boudicca

  Jsem ráda, že jsi zpátky. 🙂 Pocit vyhoření asi musí dříve nebo později přijít, zvlášť, pokud se ti blog a práce natolik prolínají. Já naštěstí pracuji v úplně jiném oboru a blog mám čistě pro zábavu, takže mě podobné stavy míjí, ačkoliv jsou samozřejmě období, kdy je chuť psát slabší než jindy. Odpočinek je v tomto určitě případě lepší, než se do blogování nutit – čtenáři to pochopí. Dodatečně moc gratuluji ke státnicím! Zvolila sis náročný obor…

  1. KatkaInk Autor

   Problémom je, keď ťa príiš zláka blogerský život a potom si odrazu odhodlaná zapredať aj svoju záľubu. 🙂 To sa stalo mne a už v tom neplánujem pokračovať. 🙂

 3. excessivemind

  Je to super, hlavně mi přijde ještě lepší, že ses k tomu takhle vyjádřila, podle mě si z toho každý něco odnese… Hlavní je, že si z toho děláš zálibu, vždyť o to tu jde 🙂 A máš pravdu, jde to poznat na těch lidech, když je to jednoduše nebaví.

  1. KatkaInk Autor

   Áno, každý blog trpí tým, keď je na ňom viac spolupráce ako skutočných kreatívnych článkov, ktoré vedia človeka nakopnúť. 🙂 Spolupráce sú vyčerpávajúce a obmedzujúce, ak si bloger nevie vybrať správne. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.