Malé zmeny vedúce k zdraviu

Zdravý životný štýl nezahŕňa len stravu plnú ovocia, zeleniny a rôznych ťažko identifikovateľných zelených kúskov. Je aj o cvičení, pravidelnom pitnom režime a sebadisciplíne. Nie som žiadny fitness guru, ktorý môže ostatným radiť a motivovať ich, ale za ten čas, čo sa venujem sama sebe som sa naučila pár užitočných vecí, o ktoré stojí za to sa podeliť. Ideálne a dokonale štíhla som bola snáď iba pred diagnostikovaním celiakie. Vtedy sa moja váha držala na čísle 47 a hoci som mohla byť po tejto stránke so sebou spokojná, asi ťažko môžem byť spokojná s telom, ktoré nezvláda chodiť, existovať a pracovať tak ako má. Po diagnotike celiakie bolo veľmi ťažké zvyknúť si na diétu a najmä zvyknúť si na neustále čítanie obalov a etikiet. Ale všetko sa dá naučiť.

Okrem toho, že sa moje telo dostalo do normálu, opäť sa vrátil môj starý problém a večný „priateľ“ – priberanie. Telo teenagerky si však dokonale vedelo poradiť s čokoládou a so všetkými nezdravými nezmyslami, ktoré som do seba napchala. Problém sa ukázal až po mojej 20. Odrazu som už tak rýchlo nespaľovala a čokolády sa začali ukladať na mojom tele. Z veľkosti XS som sa za dva roky dostala na XL a to som si to poriadne ani neuvedomila. Nastal čas na sebe pracovať, čo sa mi podarilo. Ale zhodením kíl žiadna cesta nekončí, pretože začína oveľa náročnejšia časť – udržať si váhu.

Pitný režim je dôležitý, smoothie je nový trend 

Niekedy sa mi stáva, že úplne zabudnem piť. Celý deň fungujem ani neviem ako a až večer, keď kontolujem aplikáciu Lifesum, ktorú používam kvôli zaznamenávaniu prijatých tekutín, zistím, že celý deň som prežila na pohári vody. Pitný režim je však oveľa dôležitejší ako si niekedy uvedomujeme. Vďaka vode fungujem, bez nej ma bolí hlava, som ospalá, podráždená, malátna a navyše sa mi robia vyrážky.

Kedysi som skúšala pitný režim riešiť rôznymi šťavami a smoothie, lenže nemali na mňa žiadny vplyv okrem rýchleho priberania. Oba tieto „vynálezy“ sú plné cukrov, ktoré moje nohavice neocenili.

5000 

Väčšinou nestíham cvičiť a v mojom prípade to naozaj nie je výhovorka. Len málo ľudí si vie predstaviť nabitý deň tak, ako to zažívam ja takmer stále. A tak do úvahy nepripadá fitness centrum ani hodiny jógy. Všetky tieto aktivity stíham len raz za čas. A tak chodím. Chodím pešo do školy, MHD využívam len na dlhé vzdialenosti. Mojim záväzkom je prejsť každý deň 5000 krokov. Ak viem, že sa mi to nepodarí, vystúpim z MHD o zastávku skôr alebo ňou nejdem vôbec. Je to rozhodne lepší nápad ako vzdychať nad tým, že nemôžem zapnúť nohavice. Navyše, pohyb na čerstvom vzduchu mi pomáha myslieť a vďaka nemu prichádzam na nové veci.

Varenie moje každodenné 

Nemám to šťastie, že moja mama je stále pri mne a pri varení nemusím ani pohnúť prstom. Väčšinou je celá táto réžia na mne. Je jasné, že oveľa radšej by som využívala donáškové služby či fast food, ale to si nemôžem dovoliť. A tak varím. Vytváram nové recepty sama alebo sa inšpirujem na Pintereste a potom nadávam na všetkých autorov, kde dočerta vzali suroviny na prípravu jedál a ako im to mohlo trvať 10 minút, keď ja sa s tým babrem už hodinu.

Hlavným zákonom je zaviesť do jedálnička veľa ovocia a zeleniny a najmä prestať ohŕňať nos nad vegetariánskou stravou. Ja som bola jedna z tých, ktoré si nedokázali predstaviť obed bez poriadneho kusu mäsa. A dnes? Dnes si neviem predstaviť týždeň bez svojho vegetariánskeho dňa či dní. Naozaj sa to oplatí vyskúšať – objavíte nové chute a jedlá a pripravíte organizmu deň oddychu, počas ktorého nebude musieť tráviť dlhšie ako je potrebné.

Polievkový večer

Asi ťažko by ste hľadali človeka, ktorý neznášal zeleninu tak ako ja. Vrchol môjho jedenia bola jedna paradajka v podobe prílohy a tým to pre mňa končilo. Zeleninová polievka, mami? Nie, radšej si dám jogurt… Hlad na vysokej škole je však najlepší učiteľ. Do chladnčky pribudla mrkva, petržlen, zeler či brokolica. Zeleninové polievky majú jednu obrovskú výhodu. Ich príprava zaberie veľmi málo času, suroviny sú veľmi lacné a zasýtia na dlhý čas.

Veľmi často prevláda názor, že zdravé stravovanie je neskutočne drahé a nie je to nič pre študentov. Dovolím si nesúhlasiť. Zdravé stravovanie je lacné ak sa človek vyhne všetkým moderným hlúpostiam, ktoré bežne nájdete v regáloch obchodných domov. Je to hlavne o základných surovinách, správnych kombináciach a kvalitnom korení.

4 názory na “Malé zmeny vedúce k zdraviu

 1. Boudicca

  Smoothie mi ohromně chutná, ale přesně z tohoto důvodu si jej dopřávám jen svátečně. Je to s ním zrádné. 🙂

  Taky si doma vařím, ne kvůli dietě, ale spíše z finančních a časových důvodů. Jídlo chystám obvykle, aby vyšlo na dva obědy a jednu večeři. Osvojila jsem si spousty jednoduchých, převážně bezmasých receptů z čerstvých surovin a bez zbytečných tuků nebo smažení. Čím dál více zjišťuji, že mi mé vlastní jídlo chutná více, než když zaběhnu na meníčko do běžné restaurace. Sice přes den hrozně nezdravě mlsám, ale aspoň ten základ, snídaně, obědy a večeře, se snažím mít zdravé.

 2. Míša Šislerová

  Me smoothie ani nechutná, moc se s ovocem nekamarádím. Já to mám s pitím také zajímavě, já když piju, tak často potřebuju dost na wc, ale to mi normálně nevadí. Každopádně jakmile jedeme někam na výlet, nepiju skoro vůbec. Tělo se asi bojí, že by se to nestihlo na záchod 😀 : D Páni, krémovou polévku jsem už dlouho neměla a úplně jsi mě na ni navnadila, asi si budu muset o víkendu nějakou udělat 🙂 Byla bych ráda, kdyby jsi mi nějakou doporučila, děkuji ♥ Měj se krásně!

  WantBeFitM

 3. Anička

  Moje kamarádka má také celiakii a na čtení obalů si také musela zvyknout. Jak říkáš, všechno jde, když se chce. Já dříve zeleninu také nemusela, a pořád moc nemusím, ale snažím se aspoň něco zařadit. Navíc mi hrozně chutnají luštěninové polévky! Ty fakt miluju a nezaberou skoro žádný čas. Poslední dobou mám ráda hlavně těstoviny, i třeba rýžové. A smoothie? To mi nikdy nechutnalo, nepřišla jsem tomu na chuť 😀 Celkově nemám ráda ani džusy s dužinou. Jinak tě fakt obdivuji, jak vše stíháš, taky mám toho hodně. Až se sama sobě divím, jak to všechno my ženy dokážeme zvládnout 😀

  TheWayByA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.