Najlepšia zmrzlina od mamy

Ak by som si male vybrať, čo mi z môjho starého stravovania chýba najviac, neboli by to čipsy ani sušienky, ale jednoznačne by to bola zmrlina. Zbožňujem zmrzlinu a nediskriminujem žiadnu príchuť – milujem čokoládovú, orieškovú, kokosovú aj čučoriedkovú. Nepohrdnem nanukom, zmrzlinovou tortou ani zmrzlinou v kornútiku. Preto ma najviac bolelo zistenie, že zmrzlina  dostupná v obchodných reťazcoch je koncentrovaný cukor na drievku alebo v oblátke. A tak, v záujme zachovania zdravia, zmrlina zmizla z môjho mraziaku.

Mrzelo ma to najmä počas horúcich dní. Ale ako to už býva, mamina nikdy nenechá trpieť svoje dieťa a v jeden horúci deň sme v kuchyni stvorili dokonalú domácu zmrlinu, vďaka ktorej mi až tak veľmi nechýba tá kupovaná. Medzi nami, zistenie koľko cukru obsahuje môj obľúbený Magnum ma takmer priviedlo k infarktu.

Zmrzlinu sme postavili na zdravých surovinách. Na miestnom trhu sme kúpili krásne, voňavé, domáce jahody, použili sme bezlaktózový jogurt na dosiahnutie krémovej konzistencie a zmrzlinu sme dosladili medom od miestneho včelára. Už keď sme zmrzlinu mixovali v našej kuchyni vedeli sme, že ideme dobrým smerom. Zmes prevoňala celú kuchyňu.

Na prípravu zmrzliny sme s maminou použili voňavé jahody z trhu, ale recept sa dá realizovať s ľubovoľným bobuľovým ovocím. Či už si vyberiete čučoriedky, ríbezle alebo maliny určite to nebude krok vedľa. My by sme doma ešte veľmi chceli vyskúšať kombináciu malín a čučoriedok.

Bezlaktózový jogurt sme pridali do receptu kvôli zjemneniu chuti ovocia a docieleniu krémovej konzistencie. Je len na vás aké množstvo jogurtu použijete – čím viac ho pridáte, tým hustejšiu zmes dosiahnete. Med má v recepte tiež svoje nezastúpiteľné miesto. Domáci med dodá zmrzline úžasnú vôňu a chuť.

Najlepšia zmrzlina od mamy

Prísady

  • 700 g jahôd
  • 375 g bezlaktózového jogurtu
  • 2 lyžice domáceho medu

Jahody umyjeme, očistíme a odrežeme z nich stopky. Všetky ingrediencie rozmiešame mixérom a mixujeme až kým nedostaneme hladkú zmes. Zmes prelejeme do nanukových formičiek (podľa môjho názoru je to oveľa praktickejšie ako sa potom trápiť porcovaním). Necháme počas noci stuhnúť v mrazničke.

Pokiaľ nechcete použiť jogurt, ale túžite po krémovej konzistencii zmrzliny, odporúčam pridať k jahodám s medom dva očistené banány.

 

3 thoughts on “Najlepšia zmrzlina od mamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.