Nová záhradka

Už asi piatykrát si pozerám obrázky na pintereste a rozmýšľam, ako zajtra vydržím do siedmej v škole. Nechce sa mi a najradšej by som strávila celý deň v posteli – a tak sa snažím motivovať sa predstavou skvelej pizze na obed. Myslím, že to začína byť so mnou zlé – kedysi ma vedeli namotivovať nové handričky či krásne topánky, dnes sa motivujem pizzou. Nevadí, aj tak už nemám kam oblečenie dávať.

Som neskutočne šťastná, že sa počasie umúdrilo a konečne prišla jar. Úprimne – neznášam zimu a dážď. Konečne som mohla vytiahnuť bežecké tenisky, ktoré už najnovšie nosím aj do školy. Lodičky a sukničku sú síce krásne, ale nie keď som od rána do večera na nohách a potrebujem sa rýchlo dostať z bodu A do bodu B, ťahám labáky a jediné, čo túžim je prežiť. Nechápem, ako som mohla nechápať svoju mamu, že nenosí opätky každý deň, keď vie na nich chodiť. Dnes už na nich viem chodiť aj ja, ale rozdiel je v tom, že ja už na nich chodiť nechcem.

Minulý týždeň som ťahala praktiká z Fyziológie rastlín. Myslela som si, že ma to vôbec nebude zaujímať, pretože ma to predsa viac ťahá k Antropológii, ale bola to neskutočná zábava. Burinky ma prekvapili, rozhodne neboli také nudné, ako som si na začiatku myslela. Hlavne ma teší, že už mám hotové protokoly a zápočet, a nemusím myslieť na to teraz. Ale niečo, čo by vás mohlo zaujímať a niečo, čo veľmi zaujalo mňa – školská in vitro záhradka.

In vitro zjednodušene znamená, že strčíte rastlinu do živného média a nádobu uzavriete alobalom. Nemusíte polievať, nemusíte hnojiť a rastlina rastie. Aspoň tri mesiace, potom by sa hodilo presadiť ju do provizórneho skleníka. Tu je malá ochutnávka:

Mini kaktus, ktorý sa mi neskutočne páčil…

Viete na čo sa pozeráte? Na nediferencované bunky tabaku. Sú slizké, mäkké a veľmi sa mi pri pokusoch páčilo pichať do nich. Mala som odobrať len malú časť a skúsiť ich rozmnožiť, ale nemohla som si pomôcť. Ja viem, som divná…

Súčasťou školských pokusov bolo presadiť mäsožravú rastlinu a skúsiť ju pestovať na živnom médiu. A tak zakladám novú záhradku, ktorá zatiaľ žije a nejaví známky umierania ani bakteriálnej kontaminácie. Možno to bude moja prvá rastlina, ktorá mi prežije… Veď s ňou nemusím nič robiť…

Som veľmi šťastná, že moja burinka zatiaľ žije a darí sa jej a musím sa priznať, že ak začne umierať, bude mi za ňou smutno, ale snažím sa byť pozitívna. Musím sa priznať, že praktikum vo mne vzbudilo záujem o rastliny. Nemôžem si pomôcť, ale každý večer musím očumovať svoju burinu v pohári a rozmýšľam, čo z nej bude (ak z nej niečo bude)…

6 thoughts on “Nová záhradka

 1. Emka

  Ja som už tiež vytiahla ľahšie oblečenie a tenisky a jar ma najde pripravenú. Tie rastlinky sú úžasné, strašne sa mi to páči. Ja som.naposledy pestovala pleseň a nazvala som ju Felix 🙂

 2. Melissa

  To je velice zajímavé ty vaše pokusy s rostlinkami:)Kaktus se mi taky líbí:)Boty na podpatku jsou super,ale na pohodlné chození a k džínám jsou takové a podobné boty fajn:)

 3. Michelle

  Tak to ti přeju hodně sil, celkově do zbytku školního roku :D. A pizza je někdy mnohem lepší, než oblečení :D. Teda, aspoň já dávám vždycky přednost jídlu :D.
  Ty boty vypadají skvěle! 🙂 A věřím,že ti kytka přežije! 🙂 Kór když se s ní nemusí nic dělat 😀
  http://lets-talk-about.blog.cz/

 4. Helena

  Katko, můžete mi prozradit jak se jmenují kytičky, které máte na první fotce ?
  Měla jsem je vloni na terase a zapomněla jsme název.
  Díky. Helena

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.