Nové Vianoce

Tieto Vianoce budú pre mňa iné. Budú to moje prvé sviatky, počas ktorých nebudem každé ráno raňajkovať vianočné koláče a budem sa obmedzovať s ohľadom na všetky svoje alergie a intolerancie. Mnohých by moje stravovanie vydesilo – žiadny lepok, laktóza, rafinovaný cukor a dlhý zoznam alergií, ktoré budem musieť zohľadniť. Ale už vôbec nie som vydesená. Alebo som oveľa menej vydesená, ako som bola v lete, keď na ma doľahli všetky zlé správy. Naučila som sa jesť zeleninu a ovocie a nahrádzať nimi koláče, zákusky, sladké cereálie aj vyprážané jedlá, ktoré som predtým naozaj zbožňovala. Všetko ide ľahšie, keď mám podporu a chuť na sebe pracovať.

Vianoce budú skutočne iné. Miesto toho, aby som bola vydesená, sa na ne veľmi teším. Či už je to celiakia, laktózová intolerancia, histamínová intolerancia či vysoký cukor, so všetkým sa dá pracovať. A ja som skutočne pracovať chcela. Chcela som sa naučiť inak stravovať a chcela som skúsiť, aké to je mať opäť veľa energie a nadšenia. Všetko na mňa predtým doliehalo – aj myšlienka ako sa zvládnem stravovať v Prahe počas semestra. Hoci varím rada, zeleninu som nikdy neobľubovala – radšej som mala sladkosti. Ale zapracovala som na svojom stravovaní a zapracovala som aj na svojej postave, s ktorou som momentálne veľmi spokojná, ale teším sa až začnem na jar opäť behať a tráviť viac času vonku.

Jedna z vecí, ktoré ma nesmierne tešia je, že tieto Vianoce nepriberiem toľko ako tie minulé. Niežeby som sa nemala rada taká, aká som, ale hnevá ma pocit úzkych nohavíc a hnevá ma upadajúca kondička. Tento rok som sa dokonca rozhodla pustiť do svojich predsavzatí oveľa skôr. Začala som chodiť na dlhé prechádzky (v zime sa mi nebehá zrovna najlepšie) a zaradila som do svojho jedálnička oveľa viac vegetariánskych jedál. Mäso mám rada, ale keďže som ho jedla v podstate každý deň, začalo mi už ísť pekne na nervy.

Moje nové Vianoce sa budú niesť v duchu nie odriekania, ale skúšania nových receptov. Každý rok ma veľmi štvalo, že počas Vianoc priberám a vždy som sa upierala na nový rok, ktorý mi sľuboval zhodenie kíl a nabratie novej energie. Lenže nový rok nepredstavuje žiadny čarovný okamih, ktorý všetko zmení. A tak som sa rozhodla, že počas Vianoc nepriberiem. Ako na to?

 • Zdravé stravovanie neopustím ani počas Vianoc
 • Nezdravé jedlá budem ochutnávať, nebudem sa napchávať akoby to bolo moje posledné jedlo
 • Pitný režim je dôležitý – vďaka nemu nebudem po Vianociach vyhádzaná vyrážkami ako nejaká exotická jedovatá huba
 • Hýbala som sa do Vianoc a budem aj počas nich – 15 minút cvičenia mi z časového rozvrhu neukrojí žiadnu obrovskú časť a navyše sa dá cvičiť aj počas reklám v rozprávkach

 • Prechádzky patria ku každému dňu – ak nemôžem behať, môžem chodiť a aj 5000 krokov denne je lepšie ako vôbec nič
 • Zeleninová polievka na večeru je základ – aj keď z chladničky lahodne voňajú iné dobroty
 • Sušené ovocie a oriešky môžu priniesť rovnakú radosť ako podnos plný koláčikov, ale neprinesú už zbytočné kilá

Veľa ľudí prikladá jedlu zbytočne oveľa väčšiu dôležitosť akú skutočne má. Tieto Vianoce sa chystám užiť si koláčiky, pečenú kačku aj domácu knedľu a zemiakový šalát. Ale nechystám sa prejedať ani postaviť svoj vianočný jedálny lístok na nezdravých pokušeniach. Chystám sa ochutnávať a pochutiť si na všetkých dobrotách doma. Ale na svoje staré dobré zásady zabudnúť nechcem.

Názor na “Nové Vianoce

 1. Petra

  To je krásný článek a skvělé tipy! Já mám Vánoce hrozně ráda a to jídlo k nim prostě patří 😀 Už se hrozně těším na babičky pečenou kachnu 😀 Ale přesně jak píšeš, všeho s mírou, hezky si vychutnat, ale nepřehánět to 🙂
  Petra z blogu http://www.mygoldenmind.blogspot.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.