Ovocný koláč s bourbonskou vanilkou

Recept na svoj koláč s pravou vanilkou a lesným ovocím som sľúbila pridať na blog už naozaj dávno. Vždy si všetko krásne naplánujem, rozvrhnem a dokonca všetko krásne poznačím do diáru. A potom bum – príde výbuch a všetky moje plány vyletia do vzduchu. Inak tomu nebolo ani teraz – dorábala som bakalárku, tlačila poznámky na štátnice a pracovala asi tak na milióne projektov (aspoň taký bol môj pocit). Moje plány vyleteli do vzduchu. Ale dnes – po odovzdaní bakalárky a napísaní prezentácie – sedim vo svojej pracovni, pozerám Iron mana a píšem pre vás blog.

Koláč s lesným ovocím a bourbonskou vanilkou som začala robiť počas svojich experimentálnych vegetariánskych obedov. Chcela som vytvoriť dobrý a sýty koláč, ktorý by nebol zbytočne sladký, nebol kysnutý (lebo mi z toho rastie zadok), ale zároveň bol skvelou alternatívou sladkého obeda. To sa mi podarilo a preto sa delím o svoj recept.

Ingrediencie:

 • 50 g masla
 • 40 g cukru
 • 80 g múky (používam samokypriacu zmes Doves Farm)
 • 2 vajcia
 • 80 – 100 ml cukru
 • 100 ml mlieka
 • vanilkový cukor (používam cukor z DM, ktorý je zmesou trstinového cukru a pravej bourbonskej vanilky – chemický mix z obchodov nemusím, pretože je príliš umelý a ani zďaleka nevonia a nechutí ako tento)
 • 2,5 lyžice oleja
 • 250 ml múky (ja používam samokypriacu zmes Doves Farm, ale koláč sa podarí s každou múkou – skúšala som Promix, Jizerku aj Schär. Ak nepoužívate Doves Farm pridajte 2 čajové lyžičky kypriaceho prášku)
 • zmes lesného ovocia (odkazujem na mraziaci box v Lidl)

Postup:

Zmiešaním 50g masla, 50 g trstinového cukru a 80 g múky vytvoríme posýpku, ktorú odložíme. Celé vajíčka, trstinový a vanilkový cukor vymiešame spolu. Postupne pridávame olej, mlieko a nakoniec múku (s kypriacim práškom ak už nemáme samo kypriacu zmes). Hotové cesto vylejeme na pekáč vystlaný papierom na pečenie. Poukladáme naň zmes lesného ovocia (Lidl) a posypeme posýpkou. Koláč pečieme na 200°, kým nie je posýpka zlatistá (približne 30 minút). Po upečení skúsime špáradlom či máme upečený aj stred.

Celá príprava aj s pečením trvá hodinu, ale nepredstavuje nič náročné a keďže ja koláč zvládam od svojich úplných kuchárskych počiatkov, môžete ho skúsiť aj vy a nemusíte mať obavy, že sa niečo pokazí. Vraciam sa k svojim učebniciam, držte mi palce, nech ich nevyhodím von oknom.

3 thoughts on “Ovocný koláč s bourbonskou vanilkou

 1. Sova

  Moc ti držím palce, ať státnice vyjdou, hlavně BEZ STRESU, ten je na tom to nejhorší. A zbytečný. Ale ono se to vždycky lehce řekne, vím to sama… Tak pěkně papkej koláče a buchty, ať máš obalené nervy. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.