Po nemecky bez nemčiny

Nemčina ani zďaleka nepatrí medzi moje obľúbené jazyky. V tomto ohľade sa zaraďujem k 75% študentov, ktorí považujú hodiny tohto cudzieho jazyka za neskutočné mučenie, ktoré im pravdepodobne nič neprinesie, pretože tomuto jazyku sa nedá pochopiť a úprimne obdivujem ľudí, ktorí ho zbožňujú a vedia sa ho naučiť pomerne rýchlo a dobre. S posledným zvonením na gymnáziu som sa tešila ako sa už s nemčinou nikdy v živote nestretnem – veď v akademickom svete sa používa najmä angličtina a tá mi problémy nikdy nerobila. Nemohla som sa viac mýliť, pretože s nemčinou sa ešte určite stretnem.

Zbierky, múmie a kosti to je moje. Viem, že to môže znieť trochu maniacky a divne, ale zbierky prírodovedného múzea ma vždy fascinovali a navyše viem, že najväčšie objavy sú väčšinou ukryté práve v starých zbierkach zaradené do zlej kategŕie. Vo Viedni je snáď najkrajšie prírodovedné múzeum, ktoré som navštívila. A to som ich navštívila celkom dosť.

Tak som sa trúfalo rozhodla uvažovať o stáži. Veď prečo nie. Prahu už poznám, cítim sa tu ako doma. Tak prečo nepridať na zoznam miest, kde som žila aj Viedeň a to aspoň na krátky čas. Po premyslení všetkých pozitív a negatív som však prišla na jednu vec. Hovoriť na akdemickej pôde po anglicky nepredstavuje žiadny problém, ale ako si prepána kúpim vôbec rožky v potravinách? A tak prišla na radu možnosť vrátiť sa k učeniu nemčiny.

A tak som na začiatku tohto roka opäť vytiahla staré učebnice nemčiny a zahĺbila som sa do jazyka, na ktorý som vytrvalo nadávala celé štyri roky strednej školy a celú moju slovnú zásobu tvorí dialóg z učebnice nemčiny, ktorý má približne osem riadkov (možno ani toľko nie). Musím sa však priznať, že napriek tomu, že ma učenie baví, s nemčinou je život ťažký a učenie pomalé. Jednoznačne najviac ma však baví nemecká stránka o varení – síce mi to nebude nič platné, ale už viem ako nazvať zemiaky, smotanu na varenie aj rôzne druhy misiek a mier.

A tak sa učím, hoci som sa zaprisahala, že po skončení strednej školy už nemčinu nikdy nepoužijem. Veď vždy, keď som bola vo Viedni použila som angličtinu, ale pravdou je, že nikdy som vo Viedni nebola ďalej ako v najužšom centre. Ďalším problémom sú učebnice. Moje staré zo strednej školy za veľa nestoja. Ale ako užitočné sa ukázali staré učebnice môjho deda, ktoré sú skvelými pomocníkmi pri novom učení.

Po skúsenosti s nemčinou sa už pravdepodobne nikdy nebudem pýtať samej seba na čo využijem to, čo sa učím v škole. Pretože niekedy to môže byť oveľa užitočnejšie ako sa na prvý pohľad môže zdať – veď aj výtvarná výchova sa hodí pri kreslení laboratórnych protokolov.

Zdroj obrázkov: Pinterest

9 názorov na “Po nemecky bez nemčiny

 1. Emka

  Nemčina na gymnáziu je pre mňa forma najhoršej tortúry a mučenia, a obdivujem ťa, že sa do toho opäť púšťaš. Radšej by som sa učila zuluštinu alebo rumunčinu alebo po kórejsky, myslím, že čokoľvek okrem nemčiny :D. Ani neviem, prečo ma to tak negatívne berie, ale vždy, keď otvorím knihu z nemčiny, tak mám zježené chlpy na celom tele a opäť ju zatváram. Napodiv mávam jednotky, ale inak ma nemčina priam ničí :D.

 2. Míša Šislerová

  My jsme se na gymplu učili nemčinu od 7. třídy do konce čtvrťáku, ale měli jsme jak zastaralé učebnice, tak celkem paní učitelku nic moc (ale jako člověk byla skvělá). Bohužel ani po těchto letech neumím z toho nic, což mě trochu mrzí… Jazyky se vždy hodí 🙂

  WantBeFitM

 3. Veru

  Jak rikas, ja spadám také do te vetsiny, co opravdu nemcinu nemá ráda. nikdy jsem se ji vlastne neucila, ale nerikam, ze je to dobre, perotoze po anglictine je to nejdulezitejsi jazyk, se kterym se clovek muze domluvit v mnoha zemich. Ale me se ten jazyk jednoduse nelibi, prijde mi surovy, a proste neprisla jsem mu na chut. coz je asi velka skoda. I tak jsem na to taky pri studiich dojela, protoze na VŠ po me chteli si pribrat dalsi jazyk krom anglictiny, a tak jsem si pribrala francouzustinu, se kterou jsem se na stredni taky celkem trapila, je to krasny jazyk, ale take neskutecne tezky, ale o to vic jsem pak flakala anglictinu a ted se s ni trapim taky 😀 nemas proto nejake zarucene tipy, jak se ucis nebo ses ucila si zlepsovat anglictinu ? pracuju navic na akademicke pude, a budu ji potrebovat vic a vic, a proto ji musim co nejvic procvicovat 🙂

 4. Anička

  Já se němčinu učila na základce a jediné, co teď dokážu říct je, kdo jsem, odkud jsem a kolik mi je, Jo a taky dokážu říct že mám něco ráda, ale to je tak vše 😀 Obdivuju tě a držím ti při studiu němčiny palce 🙂

  https://thewaybya.blogspot.cz

 5. Voguetheresa

  Krásný článek! CHi 🙂 Mně kupodivu němčina vždy šla a líp než angličtina, proto mě do teď mrzí, že jsem se jí přestala věnovat víc :D! Jinak ty fotky jsou nádherný :-)!!! Krásný blog!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.