Počátek

A zas jeden semester končí. Praktiká absolvované, protokoly odovzdané a už len čakám na termíny skúšok a zápočtov. Ako každý študent, nemám rada skúškové obdobie. Niekoľko týždňov plných stresu a prejedania sa čokoládou (veľmi dúfam, že počasie mi bude priať a aspoň niekedy si zabehám, inak sa môžem s plavkovou líniou na tento rok rozlúčiť). Jediné čím sa môžem od skúšok odreagovať, je zahĺbiť sa do príbehu niekoho iného.

Minulý týždeň počas obednej pauzy som blúdila v kníhkupectve a objavila perfektnú knižku, ktorú dnes musím predstaviť: Jessica Khouryová – Počátek.

Zdroj: http://www.databazeknih.cz/knihy/pocatek-156077?c=all

Pia nie je bežným sedemnásťročným dievčaťom – žije v amazonskej džungli vo výskumnom centre, jej rodinou sú vedci, kamarátmi zvieratá a je nesmrteľná. Za nesmrteľnosť vďačí zvláštnej rastline elysii, ktorá rastie na jedinom mieste na svete. Zvláštna fialová orchidea elysia dokáže z človeka spraviť nesmrteľného, ale celý proces je oveľa náročnejší ako to na prvý pohľad vyzerá.

Pia je stvorená vedcami za jediným účelom – stvoriť rasu nesmrteľných ľudí, ktorí osídlia Zem. Teraz je Pia podrobovaná testom, ktoré majú rozhodnúť či sa stane jednou z tímu vedcov a stvorí svoju rasu. Pia má jedinú túžbu – vyhovieť ich očakávaniam.

Počas oslavy svojich narodenín Pia objaví dieru v plote a prvýkrát vo svojom živote navštívi svet za plotom, ktorý chráni vedecké centrum, v ktorom bola vychovaná. V džungli Pia stretáva smrteľného chlapca Eia, ktorý jej pomôže odhaliť pravdu o jej nesmrteľnosti.

Hoci príbeh môže na začiatku vyzerať ako klišé, nenechajte sa oklamať a neodpíšte ho tak ako takmer ja. Do knihy som sa stihla zamilovať už keď som odchádzala z obchodu a prvú kapitolu som stihla prečítať ešte v metre cestou späť do školy. Príbeh je napínavý, ľahko sa číta a odtrhnúť sa od knihy je takmer nemožné.

Príbeh je zasadený do zaujímavého prostredia, ďaleko od civilizácie v amazonskom dažďovom pralese. Krásne tu kontrastuje divoká príroda s umelým a sterilným prostredím vytvoreným vedcami. Hlavná hrdinka Pia je až prehnane racionálna a v istom zmysle rozmaznaná, nie je však ten typ hlavného hrdinu, ktorého musíte neznášať až po poslednú stranu. Obľúbite si ju, to vám môžem garantovať.

Myslím si, že autorka stvorila majstrovské dielo. Tajomná rastlina, o ktorej nikto nevie ako sa množí a nektár z nej vás zabije po pár sekundách. Napriek tomu stvorí za päť generácii nesmrteľnú osobu. Ale ako? A prečo? A ako na to prišli vedci? Presne tieto otázky sa mi postupne vynárali v mysli a nebola som schopná odtrhnúť od knižky skôr ako nebola odhalená aj posledná záhada.

Priznávam sa, že z knihy mi trochu behal mráz po chrbte, nachádzajú sa v nej skutočne strašidelné pasáže. Kniha má skvelú myšlienku, je zasadená do zaujímavého prostredia a podľa mňa je veľmi originálna – nečítala som nič podobné a preto ani neviem k čomu by som ju mohla prirovnať. Môj celkový dojem z knihy je veľmi dobrý – rozhodne by som ju odporúčila každému, kto má rád napínavé príbehy s prímesou fantasy!

3 thoughts on “Počátek

  1. Lola-J

    Uuu, tohle zní opravdu jako něco jiného, než bych čekala. No, autorka měla zkrátka dobrý nápad, který rozvedla několika zajímavými yšlenkami. Přidávám si na seznam, k téhle knížce bych se ráda dostala. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.