Prečo mám rada Halloween

Prečo si neupraviť domáce sviatky? Niečo pridať, niečo ubrať tak, aby to vyhovovalo mne a nie všetkým okolo mňa. Halloween je hádzaný do jedného vreca so sviatkom zamilovaných – je komerčný, je americký, nie je náš, nie je alebo je … Veď my máme predsa dušičky. Ako dieťaťu mi dušičky vždy pripadali depresívne a dnes – dnes si na svojich blízkych spomeniem, ale nebudem klamať, oslavy mám radšej ako spomienky a prosím neberte to ako neúctu. Nie som ten typ, čo je ticho a utieka sa k spomienkam na minulosť, ja žijem teraz.

pumpkins-1572864_1920Halloween sa mi zapáčil pred pár rokmi a veľmi usilovne som o ňom zháňala všetky dostupné informácie. A ukázalo sa, že nie je až taký americký ako som si na začiatku myslela. Halloween je pôvodne keltský sviatok Samhain, koniec pohanského roku. Kelti verili, že hranica medzi svetom živých a mŕtvych je tenká a duše našich predkov sa potulujú naokolo. Vyrezávané repy (tekvice prišli až neskôr, ale vyrezávajú sa oveľa lepšie ako taká repa) mali mŕtvym posvietiť na cestu.

Potom sa akosi Halloween dostal do Ameriky a my sme naň zanevreli. Ja ho mám však rada, baví ma. Načo sú mi tradície, keď si ich nemôžem upraviť podľa seba?  A čo na ňom zbožňujem?

Vyrezávané tekvice

Nie je to ono, kým nie som až po lakte zababraná od tekvice. Baví ma kresliť im ústa a oči, ktoré potom niekto šikovnejší vyreže (s nožom som nebezpečná!). Kým som bývala v Radoli, zvykla som dať tekvicu von na dvor, teraz v Prahe ju zapaľujem už len v byte. Aj tak z nej mám každý večer ohromnú radosť.

pumpkin-1747288_1920

Sladkosti

Kto by nezbožňoval sladké? Draculove želatínové zuby či želé oči? Gumené potkany či pavúky? 31. októbra áno prosím!

cake-pops-684163_1920

Strašidelné filmy pri sviečkach

Každý rok mám zvyk pustiť si aspoň jeden nenáročný horor a báť sa pri sviečkach. Nezvyknem ich pozerať bežne, ja radšej rozprávky. Ale 31. október je pre mňa výnimočný deň.

halloween-1751903_1920

Kostýmy

Počas roka sa nemôžem bezstrestne promenádovať so svetielkujúcimi rohami či čarodejníckym klobúkom. Čas karnevalov je tiež v nedohľadne a navyše sa mi páči kreativita, ktorú niektorý vkladajú do tvorby kostýmov. Hoci na ulici stretnem množstvo čarodejníc, duchov či iron manov, niektorý do toho vkladajú dušu. A pravdaže za detskú radosť to stojí.

carnival-326494_1920

Som toho názoru, nech si každý verí čomu chce. Ak máte dnes náladu na Halloween doprajte si ho, vernosť dušičkám neodsudzujem ani nekvitujem. Ja sa dnes chystám skĺbiť oba sviatky dokopy, veď prečo nie.

A keď už máme dnes ten koniec pohanského roku, bolo by rozumné a vhodné zasúťažiť si. Dnes máte možnosť vyhrať levanduľovú tyčinku Manufaktura a antiperspirant Yves Rocher. Podrobnosti na facebookovej stránke KatkaInk.

37 názorov na “Prečo mám rada Halloween

 1. Terynka

  Hmm, článek jak má být! Kdo by nemiloval vyřezávání dýní že? Jsem ráda, že tě to také baví! 🙂 Sladkostiiii, mnam 🙂 a pak máme být hubené že? Nejlepší je, když má někdo vážně strašidelný kostým! Jen škoda, že se u nás svátek neslaví tak, jako v Americe! 🙁

  1. KatkaInk Autor

   Mala som už možnosť zažiť ho tak ako v Amerike a páčil sa mi – atmosféra Halloweenu je nákazlivá 🙂

 2. Ajvn

  halloween nemá rada najmä staršia generácia 🙂 tí jednoducho nevedia tento sviatok prijať 🙂 áno neslávi sa u nás tak ako v amerike ale páči sa mi keď si ľudia vyrežú tekvice, idú na nejakú párty v maskách a pozrú si strašidelný film 🙂 a tie sladkosti a dekorácie sú super tiež 🙂 pekný článok

  1. KatkaInk Autor

   Staršia generácia má rada dušičky (možno preto, že sú pokojné), ale ja nerada žijem len pre spomienky. Myslím, že na predkov si treba spomenúť, ale upínať sa len k minulosti…

 3. Emka

  Ja mám Halloween tiež veľmi rada, páčia sa mi tie rozprávky a chcela by som zažiť taký pravý americký echt halloween, Nakolko sa to u nás nepestuje, nejako ani veľmi nerozmýšľam nad tekvicami a podobne. Páči sa mi to, ale bola som vychovaná v tradičnom „dušičkovskom“ štýle. Asi som morbídna, ale mám rada tú vôňu vosku a kvety, spomienky, svietielka a návštevy príbuzných. Asi by som nemenila s Halloweenom, ale myslím že oboje sa dá spojiť aj akceptovať. Zapáliť babke sviečku a šup zabaviť sa na halloween party, pretože pre množstvo ľudí je to skutočne morbídne.
  Na mojom blogu práve vyšiel článok o bizarných dušičkovských rituáloch, aj máš záujem. 🙂

  1. KatkaInk Autor

   Tvoj článok o dušičkových rituáloch sa mi veľmi páčil – skutočne zaujímavé, čomu všetkému ľudia veria. 🙂 Ja uznávam aj dušičky, ale mám rada aj Halloween. Spájam ich tak, ako si napísala – sviečky a šup na oslavu 🙂

 4. Smile Thess

  Krásný článek, také mám ráda Halloween 🙂 jen je škoda že tady se to tak nedrží a polovina lidí k tomu říká že je to americký svátek, i když v Americe bych ho někdy chtěla zažít, musí to být super 🙂

 5. Melly

  Veľmi krásne si vystihla všetko, čo je na Halloweene skvelé! Počas týchto sviatkov som tak trocha za oboje, síce pri Dušičkách sa prikláňam k tomu aby sme na zosnulých mysleli celý rok a nielen v jeden deň, no zároveň Halloween má také svoje tajomné čaro. A hoci neznášam horrory, duchárske historky ma vždy bavia a preto vyhľadávam skôr také filmy ako nejaké psycho thrillery alebo tak…

  1. KatkaInk Autor

   S tekvicami to u mňa začalo 🙂 Vždy sa mi páčilo, akú mal náš psík z nich radosť, keď sme mu ich zapálili na záhrade 🙂

 6. Ali Cajazpalaca

  Ja si myslím, že každý má oslavovať sviatky tak ako chce. Ak chce byť niekto duchovný nech je, ak sa chce niekto zabávať, nech sa zabáva. Predpisovať niekomu niečo nie je správne. Ja osobne to riešim skôr duchovne a spomienkami a sviečkami, ale ak niekto chce tancovať a tak oslavovať, nech sa páči. Nemyslím si, že je dôležité ako, ale či vôbec. Je krásne, ak si ľudia tvoria tradície i vlastné. Sama to robím.
  Inak, i mňa zaujímalo, ako to vlastne s tou tekvicou bolo, a presne som prišla na to, že to má práve keltský i slovanský základ. Dokonca moja mama si z detstva pamätá, že na sviatok Všetkých svätých vydlubovali tekvicu a plnili polievkou, však prečo aj nie, veď akurát dozrieva v záhradách, tak čo by sme mali jesť. Jahody?
  Však áno, ak budeme dumať nad tým, čo je vlastne Amerika, tak prídeme na to, že sú to vlastne Európania, ktorí si tam doniesli so sebou i svoje tradície i rituály.

  1. KatkaInk Autor

   Zaujímavá tradícia s tou tekvicou, o tej som ešte nepočula 🙂 Musím to rozhodne viac preskúmať 🙂

 7. Zuzka v Kostce

  Taky jsem za to, ať si každý slaví co chce a věří, čemu chce. Každý máme rád něco jiného a to je v pořádku 🙂 Já jsem třeba letos vyřezávala dýni a bylo to fajn, dělala jsem dýnovou polévku a ráda se kouknu na tutoriály, ale jinak Halloween moc nehrotím.

 8. Andey

  Všichni takové svátky hází do jednoho pytle, ale Halloween není jako Valentýn. Já každý rok vyřezávám dýni, ale letos jsem si ji nějak zapomněla obstarat. Jinak ani Halloween extra neslavím. Vlastně jediný svátek, který pořádně slavím jsou Vánoce, když se nad tím takhle zamyslím.
  Jinak pěkný článek 🙂

 9. Melissa

  Halloween mám taky ráda,už proto,že je takový veselý,zábavný a všichni se baví:)Což se o Dušičkách říct nedá.Teď už je sice beru,chodím na hřbitov,zapaluju svíčky,apod.,ale jako dítě jsem tento čas taky ráda neměla a trochu jsem se toho bála.To Hallowen je naprosto o něčem jiném a proto mě baví:)

  1. KatkaInk Autor

   Ja som dušičky tiež ako dieťa nemala rada – sú príliš pochmúrne, kým Halloween veselý a farebný. 🙂 Teraz som už dospelá a hoci si dušičky pripomeniem a nezabúdam na ne, radšej mám Halloween 🙂

 10. Romi Chiaro

  Já bych docela i chtěla zažít takový ten typický americký Halloween :). Vůbec si tak říkám, že ty svátky tak hezky prožívají, zatímco my nad vším ohrnujeme nos :D.

  1. KatkaInk Autor

   My sa bojíme zmien a bojíme sa, čo by mohli povedať susedia, keby sme náhodou oslavovali niečo čo je natoľko americké 🙂

 11. Wikira

  Když jsem byla malá, dušičky se mi líbily, protože na hřbitově svítí spousta svíček a já říkala, že se chodíme dívat na světýlka 🙂 V posledních letech si zdobíme byt v duchu Helloweenu a baví nás to.

 12. Lola-J

  Já se teda přiznám, že mě to pořád nějak nechytlo 😀 ale neříkám, že to není zajímavý svátek a příležitost k zajímavým dekoracím, krásným akcím a neobvyklému jídlu! ♥ 🙂

 13. Michelle

  Taky si myslím, že by se měl člověk oslavovat svátky tak, jak chce. Mám ráda Halloween ale moc ho neslavím. Nemám moc ráda horory a Harryho si šetřím na Vánoce, takže ho většinou strávím s Lovci duchů, stejně jako zbytek roku :D. Sladkosti miluju, takže když můžu nějaký svátek využít jako výmluvu, tak proč ne? 😀
  lets-talk-about.blog.cz

 14. Alex

  Halloween je super svátek – ale v USA, kde to dotáhli do konce a k dokonalosti 🙂 Tady si jen lidi vyzdobí dům (mnohdy pěkně) a pořádají se party s touto tematikou – a to mě zas tolik nebaví. Ale kdybych byla v USA, pro Halloween bych asi žila 😀

 15. hydroizolace

  Mě se halloween líbí jak ho slaví v americe, ale přijde mi že u nás to nemá takové kouzlo. Podle mě by bylo jiné, když by to slavilo celé město, než když má vyzdobený dům jen každý pátý domek. Děti ani nechodí na koledy, protože lidi na to nejsou připravený a divili by se co tam ty děti chtějí. Dýni vyžeráváme ale za oknem ji necháme pouze pár dnů a pak se sní. Je to moc velká dobrota proto mi připadá škoda ji vyhodit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.