Príbeh služobníčky

Skúškové obdobie nie je pre mňa len o všetkých zlých veciach ako je nedostatok času, zlý spánok či neustále podráždenie. Keď chcem, viem si nájsť čas na veci, ktoré počas svojich bežných dní nestíham. Konečne si môžem niečo prečítať a zahĺbiť sa do dobrej knihy. V poslednom čase pre mňa však býva stále náročnejšie vyhrabať z hlbín knižného sveta kúsok, ktorý by ma zaujal a dobre sa čítal. Našťastie, pred pár dňami sa mi to podarilo – Margaret Atwood: Príbeh služobníčky. 

Zdroj: https://www.databazeknih.cz/

Ku knihe som sa paradoxne dostala vďaka neustále vyskakujúcim reklamám na seriál, ktorý sa práve vysiela na HBO. Neustále sa opakujúca reklama ma hnevala a tak som sa rozhodla pozrieť si o čom by mal príbeh služobníčky byť. Musím sa priznať, že prečítanie krátkeho predstavenia ma celkom znechutilo a po prvej časti seriálu som vedela, že toto teda ďalej pozerať nebudem. Pre mňa to bolo príliš drastické, bolo mi z toho zle a samotný seriál (hoci je dobre natočený) vo mne vzbudzoval nechuť. Zvedavosť je však silnejšia ako ja a napriek nechuti sa mi námet príbehu páčil. Veľmi mi pripomínal knihu 1984, ktorú som čítala pred pár rokmi a páčila sa mi.

A tak bolo rozhodnuté. Knihu som zhltla na jedno posedenie, pretože všetko to, čo sa mi na prvej časti seriálu nepáčilo, kniha neobsahovala. Žiadne drastické scény, žiadna nechuť. Len prosté opísanie nehostinnej doby, zmierenia sa so svojim osudom a porovnanie s minulosťou. To sa mi páčilo oveľa viac ako neustále líčenie znásilnení a násilia. Možno seriálu krivdím, neviem. Možno sú ostatné častí oveľa lepšie a pre mňa stráviteľnejšie, ale nemyslím si, že sa k nemu budem ešte niekedy v budúcnosti chcieť vrátiť.

Hlavná postava je viac menej zmierená so svojim osudom a s tým, že nemôže kontrolovať nič vo svojom živote, ani svoje telo a už vôbec nie svoj nasledujúci osud. Celý príbeh je pútavý a nespomínam si na jedinú časť, ktorej čítanie by vo mne vyvolávalo pocit nudy. Po knihe určite siahnite, ak sa vám páčia napínavé príbehy, ale neočakávate happy end.

4 thoughts on “Príbeh služobníčky

  1. Sova

    Děkuju! 😀 Mám ten samý problém, na seriál mi vyskakuje pořád dokola upozornění, ale já si nejdřív četla komentáře, než se to rozhodla pustit – a taky vím, že se na to nikdy nepodívám, protože, přesně jak píšeš, dělá mi hodně zle takové věci vidět, ale něco jiného je číst. Nevěděla jsem, že je to podle knihy, to už je pravděpodobnější, že si to přečtu, než abych se dívala na takové utrpení, které pak zdrbne i mě samotnou.

  2. Míša Šislerová

    Tak to nemám ráda – když příběh nekončí happy endem. Já ty šťastné konce prostě žeru! 😀 Jsem jeden velký snílek, v jehož světě (jak rád přítel říkavá) létají jednorožci 😀 Obdivuju Tě, že jsi nakonec přece jen do knížky šla, když se Ti seriál moc nelíbil 🙂

    WantBeFitM

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.