Spiaci obri

Nemôžem uveriť, že tohtoročné letné prázdniny sú už na konci. Vždy, keď začínajú, hovorím si koľko toho stihnem, čo všetko zmením a naučím sa. A každý rok skončím povaľovaním sa doma, napchávaním sa dobrotami a bezcieľnym blúdením po dome. Tento rok som predsalen na sebe zapracovala a okrem povaľovania som sa venovala aj takej bohumilej činnosti ako učenie a cvičenie. Námaha priniesla vytúžené ovocie a ja nemám pocit, že som bola toto leto taká neproduktívna ako počas iných rokov.

Najviac mi bude chýbať čas na seba. Počas školy je všetko o termínoch – odovzdať práce, dokončiť protokoly, utekať na konzultáciu, zúčastňovať sa na seminároch laboratória. Nemám čas na seba a už vôbec nemám čas spomaliť a vychutnať si dobrú knihu. Ak aj mám čas čítať, môj zoznam literatúry sa obmedzí na knihy o nervovej sústave a T-lymfocitoch. O to viac ma potešilo upršané počasie, ktoré vládlo posledné dni. Vzala som si deku, uvarila si čaj a počas toho ako mi dážď bubnoval na okno som čítala úžasnú knihu, ktorá ma chytila od prvej strany: Neuvel Sylvain: Spiaci obri.

Kniha sa začína príbehom malej Rose, ktorá na svoje narodeniny dostala bicykel. Napriek varovaniu otca, vzala bicykel a šla sa previezť, pretože sa nemohla dočkať, kedy nový bicykel vyskúša. Celý jej život sa zmení, keď sa o niekoľko hodín zobudí v hlbokej jame – a leží na ruke, ktorá by patrila oveľa väčšiemu stvoreniu. Znova sa s Rose stretávame ako s vyštudovanou fyzičkou, ktorá veľmi chce odhaliť záhadu artefaktu, ktorý náhodou našla ako dieťa. Patrí artefakt k obrovskému mechanickému stvoreniu? Je to niečo, čo zostrojili naši predkovia alebo má artefakt ruky mimozemský pôvod?

Musím sa priznať, že knihu som kúpila už pred dlhším časom, ale nemohla som sa odhodlať začať ju čítať. Ale čo čert nechcel, jedného dňa som sedela v RegioJete a vlak mal viac ako hodinové meškanie. Naštvane som prechádzala zložky v telefóne, až kým som neobjavila zabudnutú e-knihu. Zaujala ma a začala som ju čítať.

Je zaujímavé, že príbeh nie je písaný „klasickou cestou“, ale dej rozprávajú zozbierané vládne spávy a rozhovory. Dejom prechádzate spolu s bezmenným agentom, ktorý ma vysoké postavenie a je tieňovou postavou vo vedení projektu točiaceho sa okolo artefaktu ruky. Počas čítania nadobudnete dojem, že pre túto osobu nie je nič nemožné a má prístup k neobmedzeným finančným zdrojom. Túto nepomenovanú postavu som si zamilovala aj napriek jej do neba volajúcej arogancii.

Príbeh sa úžasne číta, je zaujímavý a napinavý. Zaujala ma aj netradičná forma, ktorou je napísaný a príbehy z mytológie, ktoré sa tu objavujú sú úžasné. Knihu odporúčam prečítať každému fanúšikovi sci-fi a ak mám prezradiť aj kúsok deja – na svoje si prídu aj fanúšikovia mimozemšťanov a konšpiračných teórii. Kniha Spiaci obri rozhodne stojí za vašu pozornosť.

Zdroj fotiek: Pinterest 

2 thoughts on “Spiaci obri

  1. Siren

    Tak o téhle knize jsem ještě neslyšela :O. Hodně mě to zaujalo podle toho co píšeš o čem to má být . Musí to být vážně krásná kniha a určitě se po ní podívám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.