Výlet na Karlštejn

Pred pár dňami sme sa rozhodli s Filipom zájsť na Karlštejn. Bol to jeden z tých výletov, ktoré sme priveľmi neplánovali a napriek tomu vyšiel na výbornú. Lístky na vlak sme kúpili cez internet deň dopredu a v deň výletu sme sa po jednom toaste vybrali na Hlavní nádraží. Vždy mám zážitok už len z toho, keď idem vlakom niekde, kde som ešte nebola – za predpokladu, že sa neponáhľam domov z Prahy a nemám meškanie viac ako hodinu. Baví ma obdivovať krajinu, ktorá ubiehala za oknami. Na základnej škole som milovala výlety na hrady a zámky. Nepatrím medzi nadšencov histórie, ale mám radosť z toho, keď sa môžem štverať po vysokých schodoch a predstavovať si ako sa tam kedysi žilo.

Počasie na výlet bolo ideálne – svietilo slnko, ale povieval príjemný vietor, takže som sa nesmažila vo vlastnej šťave. Po príchode na stanicu odkiaľ sme sa mali dostať na hrad sme sa mohli rozhodnúť medzi tým, či sa na hrad vyvezieme alebo sa spoľahneme na svoje nohy a strmý kopec na hrad vyšliapeme. Ja sa kopcov nebojím a preto sme sa s Filipom rozhodli pre náročnejšiu trasu.

Cestou nás míňali koče ťahané koňmi a malé autá a musím sa priznať, že chvíľami som ľutovala, že sme sa radšej neodviezli. Ale na hrade som mala obrovskú radosť z toho, že sme výstup zdolali. Naskytlo sa mi pár naozaj krásnych pohľadov, ktoré mi za tú námahu stáli.

Na hrade Karlštejn je možné vybrať si zo 4 prehliadkových okruhov. My sme si zvolili prvý a posledný. Prvý okruh reprezentoval obytné priestory hradu, v ktorých sa zdržiavali panovníci a šľachta. Videli sme napríklad trónny sál a korunovačné klenoty, ktoré síce neboli pravé ale aj tak stále obe koruny sedem miliónov českých korún – na napodobeniny slušná cena, však? Náš sprievodca bol milý chlapík, ktorý nás zasvätil do tajov hradu – vedeli ste napríklad, že povera o tom, že ženy mali vstup na hrad zakázaný je vymyslená? Naozaj, asi by som mala menej veriť filmom v televízii.

Štvrtý okruh je už bez sprievodcu a prezentuje výber z pokladu hradu Karlštejn. Natrafíte na zdobené nádoby na parfémy či strieborné gombíky. Ak by vám bolo príliš smutno za odborným výkladom, v miestnosti s pokladom beží neustále film, ktorý do detailov rozoberá vystavené drahocennosti. A stojí za to.

Okrem prehliadkových okruhov, sme s Filipom navštívili aj Studničnú vežu a Hodinovú vežu. Priznám sa, že som neskutočný strachoput. Ak mám z niečoho na svete panický strach sú to výšky a rozhodne mi nepomáha veta, ktorú na mňa snáď každý kričí – Nepozeraj dolu! Nikdy som nepochopila, čo mi to pomôže – ja predsa viem, že som vysoko! Napriek tomu som nabrala odvahu a v Studničnej veži som sa pozrela do studne. Studňa je hlboká 78 metrov, čo znamená, že do nej v pohode strčíte najvyššiu vežu Karlštejnu a ešte vám aj tak kus ostane.

V Hodinovej veži zas uvidíte krásny starý zvon, ale schádza sa k nemu po drevených schodoch, ktorých som sa ja bála. Nakoniec som z veže odchádzala s nádherným keramickým hrnčekom a dobrým pocitom, že som sa pozrela aj na studňu, aj na zvon a nemusel ma pri tom nikto kriesiť.

Z hradu sme odchádzali plní zážitkov a poriadne hladní. Najedli sme sa v malej reštaurácii pod hradom a najbližším vlakom sme odfrčali späť do Prahy. Zvyšok dňa som si už len masírovala nohy z poriadnej túry (nachodili sme viac ako 6 kilometrov). Výlet bol úžasný a veľmi dúfam, že sa ešte niekedy vrátim.

Názor na “Výlet na Karlštejn

  1. Michelle

    Na Karlštejně jsem byla loni, stanovali jsme přímo v té vesničce a taky jsme si to na hrad šlapali, moje nohy 😀 taky jsem byla na tom prvním okruhu a moc se mi to líbilo 🙂 mám ráda hrady, vždycky to na mě úplně dýchne tou atmosférou 🙂
    michelle-and-her-world.blogspot.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.