Zdravé prikázania

Stravovať sa zdravo a vyvážene vie byť naozaj ťažká úloha. Musím sa priznať, že často som skĺzavala k tomu, že som rátala kalórie alebo kupovala len veci s označením bez tuku alebo bio. Nepomohlo mi to. Moja hmotnosť sa neustále zvyšovala aj napriek tomu, že som v obchodoch nechávala nemale čiastky za relatívne zdravé potraviny. Inokedy som mala zase obdobia, kedy som žila len na troch malých jedlách denne a potom som za víkend do seba dokázala dostať päť zmrzlín a utešovala som sa tým, že sú bezlaktózové a bezlepkové a teda aj zdravé.

Dnes už viem, že väčšina vecí, ktoré som vo svojom stravovaní robila neboli najšťastnejšou voľbou a odrážali sa na mojej zvyšujúcej sa hmotnosti. Stravujem sa bezlepkovo a bezlaktózovo kvôli svojmu zdravotnému stavu a bez cukru z vlastného slobodného rozhodnutia. Často sa stretávam s výhovorkou, že nie je čas na zdravé varenie alebo ingrediencie sú drahé či ťažko zohnateľné. Ako študentka molekulárnej biológie v Prahe dokonale chápem čo znamená nedostatok času a často aj financií (obdobie nákladného nakupovania mám už našťastie za sebou).

Bezlepková dieta vie byť finančne nákladná – začínala som tak ako snáď každý celiatik s keksami od zahraničných značiek a múčnymi jedlami niekoľkokrát do týždňa. Bezlepkové potraviny sú naozaj prehnane drahé a bohužiaľ nie sú pre telo prospešné, pretože väčšina z nich je plná cukru a chemických aditív. Prejsť na prirodzene bezlepkové potraviny bolo jedno z mojich najlepších rozhodnutí a ocenila to moja postava aj moja línia. Nie je pravdou, že pripravovať zdravé jedlá je časovo a finančne náročné ak človek vie ako na to. Ja som sa to musela naučiť aj napriek šialenému pracovnému tempu.

Kým kedysi môj jedálniček stál hlavne na keksoch, kupovaných pudingoch so šľahačkou a polotovaroch, dnes som ho založila na zdravších náhradach. Nie je ťažké osvojiť si pravidlá vďaka ktorým je nové stravovanie chutnejšie, lacnejšie a najmä zdravšie.

 1. Pečivo na raňajky nie je žiadny hriech

Predtým som pečivo na raňajky nejedávala. Moje bežné raňajky tvoril jogurt, pri ktorom som bola nadšená ako zdravo som vyrišila raňajky. Problém nastal vždy približne o hodinu, kedy som začínala byť hladná, podráždená a nevrlá na každého. Začala som kupovať bezlepkový cereálny chlieb, ktorý každé ráno strčím do hriankovača a potom zdobím podľa nálady – s medom a orieškami, vegánkou nutelou, šunkou a Lučinou. Možností je neúrekom a vždy sa dá vybrať medzi sladkými a slanými raňajkami.

Výbornou alternatívou sú aj nátierky, ktoré som si obľúbila doma. Napriek tomu, že mamina ich robí už roky, ja som nad nimi vždy ohŕňala nos. Mojimi favoritmi sú šunková, bryndzová a cesnaková. Ak nestíham nátierku robiť ráno, prichystám si ju večer – veď je to približne 5 minútová záležitosť.

2. Všetky farby na tanieri nezahŕňajú polevy na koláčoch

Jedno veľmi staré pravidlo hovorí, že na tanieri by sa mali vyskytovať všetky možné farby. Ja som toto pravidlo dodržiavala svojsky – mala som na tanieri koláče s rôznymi farebnými polevami, ale zdravá som z toho zrovna nebola aj keď boli koláče bezlepkové. Dnes sa snažím toto pravidlo dodržiavať s nakrájanou zeleninou. Ak si to porovnám cenovo – zelenina alebo ovocie ma v obchodnom dome alebo na farmárskom trhu vychádza lacnejšie ako bezlepkové keksy (balenie za 90 Kč).

3. Polievka je základ

Naozaj nenávidím kuraciu polievku – nemôžem ju vidieť, cítiť, byť v jej blízkosti. Ale averziu som pociťovala voči všetkým polievkam bez ohľadu na to, akú uvarila mamina. Keď som však prišla posledné prázdniny domov s oznámením, že vážim 83 kíl (meriam 163 cm) a hrozí mi cukrovka, mama radikálne zakročila a ja som bola nútená vziať polievky na milosť. A oplatilo sa. Nielenže moja váha momentálne klesla na 67 kíl, ale vďaka zeleninovým polievkam sa mi zlepšila aj pleť a chorá som bola zatiaľ len raz.

Pri polievkovej tradícii som ostala aj teraz. Počas obedu väčšinou niekde lietam buď kvôli škole alebo práci, ale večer si ju stihnem spraviť. Stalo sa pre nás s Filipom tradíciou, že miesto večerného jedenia syru, koláčov a cukríkov, večeriame polievku. Jej prírpava je ľahká – mrkvu, petržlen, vňať, zemiak, cibuľu, zeler a vlastne všetko čo chladnička dá (naríklad hrášok, brokolicu alebo karfiol) dám ho hrnca s vodou, ochutím agetou, soľou a korením a nechám variť približne 45 minút. Ta dá – zeleninová polievka je na svete. Rôzne kombinácie zeleniny mi zaručia, že mám rôznorodú večeru a nemusím sa pchať pečivom a inými kalorickými vychytávkami, ktoré ma na večer len zbytočne zaťažia.

4. Ovocie doobeda, zelenina poobede, smoothie nikdy

Staré pravidlo o jedení ovocia a zeleniny má skutočne pravdu – vyplýva to najmä z toho, že cukry obsiahnuté v ovocí dokáže náš organizmus stráviť naozaj lepšie v doobedných hodinách a večer má s nimi problémy, preto sa ukladajú v podobe tuku na tých najnevhodnejších miestach. Pri mojom dennom režime je pre mňa naozaj ťažké dostať do seba dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny preto som to riešila formou smoothie. Veď neustál počúvam z každej strany aké je zdravé, výživné a skvelé.

Len mi akosi nikto nenapísal aké je kalorické. Ak sa nad tým teraz zamyslím, len v smoothie dokážem zjesť tri rozmixované banány, hrsť jahôd a čučoriedok. Ak si to naložím na taner, s najväčšou pravdepodobnosťou to nezjem a posuniem Filipovi, aby mi pomohol. Ovocie je pre mňa výborná náhrada za koláče a keksy, ktorými som sa predtým dopovala, ale radšej si ho doprajem v normálnej a nie mixovanej forme.

Nie som zeleninový nadšenec a napriek tomu, že doma sme mali záhradku s domácimi paradajkami, uhorkami, redkvičkou či šalátom, oveľa radšej som siahla po Horalke. V Prahe sme si zvykli s Filipom variť aspoň na obed, ale zelenine patrilo na tanieri v porovnaní so zemiakmi a mäsom málo miesta. Napriek tomu, že sme v podobe mäsa a zemiakov zjedli kalorický obed, bola som o chvíľu opäť hladná a môj výlet po kuchyni sa mohol začať. Rozhodla som sa obrátiť pomer – zmenšila som porciu mäsa a zemiakov a zelenine vyhradila celú polovicu taniera. A oplatilo sa – žiadne výlety po kuchyni už nemusím absolvovať.

5. Pitný režim je základ

Hovorí o tom snáď každý výživový poradca. Ak si hladná, ubezpeči sa či to nie je len prezlečený smäd. Ak som do seba dostala za deň liter vody, bolo to veľa. Ale dokázala som do seba dostať tri balenia bezlepkovývh keksov a jeden krémový koláč. Neuznávam pravidlo normovaných litrov vody, pretože sú dni, kedy potrebujem do seba dostať tri litre a sú dni, kedy mi úplne stačí niečo pod dva litre. Voda je však základ a bez nej sa nepohnem nikam. Vyplavuje škodlivé látky, pomáha bojovať s únavou a mne osobne pomáha nejesť všetko ako zmyslov zbavená.

6. Kefírové mlieko na prvom mieste v chladničke

Napriek tomu, že držím bezlaktózovú diétu, mám povolené kyslé mliečne výrobky. Často sa mi stáva, že ma chytajú nesmierne záchvaty hladu a zožrala by som všetko, čo máme v byte. Navyše mi niekedy veľmi chýba moja obľúbená zmrzlina, ktorú som jedávala na kilá. Vtedy otvorím chladničku a pochutím si na chladenom kefírovom mlieku.  Kto nevyskúšal, neuverí aká dobrota to môže byť.

Nemala som na výber, či chcem alebo nechcem začať so zdravým stravovaním. Lekár ma postavil pred voľbu či sa chcem zdravo stravovať alebo chcem mať do Vianoc inzulín. Nikto sa ma nepýtal či na to mám čas a budem to zvládať. Nikto sa ma ani nepýtal, či sa chcem učiť variť nové a zdravé recepty. A preto som nemala ani priestor na výhovorky typu je to ťažké, je to drahé a nemám na to čas. Zo dňa na deň som musela zmeniť stravovacie návyky. Zvládla som to a okrem obsahu mojej chladničky som zmenila aj veľkosť oblečenia z XL na S. A ten pohľad do zrkadla za to stojí.

8 thoughts on “Zdravé prikázania

 1. Míša Šislerová

  Pravdivý článek 🙂 Hlavně ohledně toho smoothie. Spousta lidí si to neuvědomuje, že je to nadupaný kaloriema a cukry. Přesně jak píšeš, ve smoothie není problém sníst 3 banány a ještě další 2 porce ovoce. Kdyby jsi to měla na talíři, tak by jsi s tou porci měla problém. A taky jak je to tekuta strava, tak to tělo nebere moc jako jídlo 😀

 2. Veronika

  Prečo tak veľa ľudí nemá rado polievky? 😀 Ja teraz skúšam „keto“ diétu ale tak, za dva dni človek nemôže veľa zhodnotiť 😀
  Veja

 3. Navrmi

  Já miluju polévky 🙂
  A obdivuju ty fotky, jsou nádherný, nechápu, že všichni umí tak hezky fotit, jen mě to prostě nejde 😀 :/

 4. Anettka

  Super jsi to popsala, je to tak. Zdravé jídlo není drahé, pokud víš co koupit a nekupuješ jenom nějaký reklamní lákadla, všechno bio, fit, bez cukru, light, atd. Taky mi chvíli trvalo než jsem se v tom zorientovala, a jinak polévky mám ráda hlavně v zimě a na večeři je to to nejlepší. Zase když je teplo dám si studený kefír, jen se snažím vyhýbat bílému pečivu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.