Zdravo a bezlepkovo

Bezlepkovú diétu dodržiavam približne 5 rokov, takže už nie som žiadny nováčik. Pred zistením celiakie som vážila 49 kíl – moja hmotnosť bola nízka, ale zďaleka nie ideálna. Cítila som sa slabá, neustále sa mi točila hlava, nezvládala som žiadny šport a nedokázala som do seba dostať žiadne jedlo. Potom sme našťastie prišli na to, čo mi je a moja hmotnosť začala rásť – a dosiahla až číslo 82. Hoci som dodržiavala bezlepkovú dietu svedomito opäť mi začalo byť zle, cítila som sa slabá a na cvičenie mi neostávala žiadna energia. Je to údel nás celiatikov byť závislí na výrobkoch z kukurice, ktorá je veľmi kalorická. Pri nasadení diéty som začala jesť veci, na ktoré som nebola zvyknutá predtým. Myslím, že všetci celiatici sme na tom podobne: odrazu viete, že si už nikdy nepochutíte na oreo keksoch, čokoláde alebo bielej bagete. Potom zistíte, že existujú aj bezlepkové náhrady za navýšenú cenu a neviete sa ich nabažiť. A začína kolotoč – drahá bezlepková diéta, z ktorej postupne priberám.

Je známe, že kukurica sa používa na vychovanie prasiatok, keď ich chcete mať pekne tučné. Strava pre celiatikov sa tiež robí z kukurice a škrobov, z ktorých to síce chutí porovnateľne z lepkovou stravou, ale priberá sa z toho približne dvakrát. Presviedčala som samú seba, že si so sebou musím brať keksy, pretože nič bezlepkové mimo domu nezoženiem. Každý mesiac som domov doniesla krabice s keksami z kukuričnej múky. Drahé a nezdravé, čudovala som sa, prečo číslo na váhe tak rýchlo narastá.

Nikdy som nepoberala príspevok na celiaku, nemala som vybavené ZŤP a ani iné „výhody“. Hradila som si všetko sama a preto veľmi dobre viem, aké sú náklady na bezlepkovú stravu. Ako som už spomínala, minulý mesiac mi zistili začínajúcu cukrovku a môj jedálniček musel prejsť radikálnou zmenou. Myslela som si, že zdravá a vyvážená strava bude ešte nákladnejšia ako bezlepková. Nemohla som sa viac mýliť. Na svoje obrovské prekvapenie som zistila, že na konci mesiaca mi ostalo viac financii ako zvyčajne – to sa hodilo na nákup nového oblečenia. Všetko mi je akési veľké.

Nemôžem jesť lepok, laktózu vo veľkom množstve ani cukor. Napriek tomu nemusím držať diétu a môžem jesť samé chutné veci. Len bolo treba urobiť pár zmien. Na raňajky som prestala jesť sladké jogurty a pudingy a nahradila som ich plátkom cereálneho chleba s rôznymi nátierkami, zeleninou a dobrou šunkou. Na obed som začala jesť zeleninové vývary, čo bolo u mňa úplne netypické, pretože je o mne známe, že s polievkami sa nepriatelím. Na obed si doprajem oveľa menej zemiakov alebo ryže, primeranú porciu mäsa a opäť obrovskú kopu zeleniny. Počas olovrantu sa odmením trochou sušeného ovocia, jogurtom so škoricou alebo kúskom dobrej čokolády s obsahom kakaa nad 70%. Večeriam hrsť orechov alebo párky bez pečiva s porciou zeleniny.

Zeleninu som zaradila takmer do každého jedla dňa. Papriku, paradajku, redkvičku či šalátovú uhorku som predtým konzumovala len občas a teraz tvorí podstatnú časť môjho jedálnička. Milujem vodný melón, ktorý by som dokázala jesť celý deň, ale dám si ho najmä na olovrant a večer už netrpím záchvatmi hladu a nevykrádam chladničku. Naopak ovocie som obmedzila a jem ho najmä v doobedňajších hodinách. Rovnako som na tom s pečivom – ešte pred mesiacom som pečivo jedla najmä večer a to veľké porcie najčastejšie bohato obložené šunkou a syrom.

Znie to ako samozrejmosť vyradiť pri chudnutí ako prvé sladkosti a polotovary, ale nikdy som to skutočne neurobila. Vždy som si myslela, že zvýšená pohybová aktivita ospravedlní jedenie čokoládových tyčiniek počas večerých filmov. Ale neospravedlnila. Ani raw koláčiky konzumované vo zvýšenej miere nezchránili moju štíhlu líniu. Nikdy som nedokázala pochopiť ako môže moja mama existovať na tejto strave a pritom byť aktívna a zvládať aj náročné prechádzky v horách. Keď som jej stravu vyskúšala ja, prišla som na to, že som nielen o 13 kíl ľahšia, ale cítim sa aj zdravšia a veselá. Na Vianoce som dostala fitness diár, do ktorého som si počas júla svedomito plánovala cvičenie a zaznamenávala svoje pokroky. Ak sa mi práve v ten deň nechcelo cvičiť, zašla som na stránky fitshaker.sk a vybrala som si cvičebné video, ktoré sa mi najviac pozdávalo a zacvičila som si to.

Zdroj: http://fitnessdiar.sk

Dnes už opäť zvládam každý deň cvičiť a chodiť s rodičmi na prechádzky po horách. Vyšliapať strmý kopec mi už vrásky nerobí. A stačilo iba prestať jesť bezlepkové potraviny a prejsť na prirodzene bezlepkové potraviny:

 • zelenina a ovocie
 • chlieb z prirodzene bezlepkových múk (nie škrobov)
 • čokoláda s obsahom kakaa nad 70%
 • oriešky všetkých možných druhov
 • slnečnicové a tekvicové semienka
 • sušené ovocie: slivky, marhule,…

Naučila som sa jednu podstatnú vec: nikdy nesmiem byť hladná a nepripravená. Preto som začala so sebou vždy nosiť slnečnicové semienka alebo sušené ovocie. Prirodzene bezlepkové potraviny nie je náročné zohnať aj v meste a preto sa nemusím otravovať s keksami.

Stravovať sa zdravo nie je vôbec tak finančne náročné ako som si predstavovala. Utrácam za potraviny oveľa menej, pretože jem rozumnejšie potraviny, primerané porcie a neplatím za značkové bezlepkové keksy vyrobené z kukuročnej múky a škrobov nehorázne peniaze,

9 názorov na “Zdravo a bezlepkovo

 1. Petra

  Musím zaťukat a děkovat, že žádnou intoleranci na potraviny nemám. Ale musím říct, že obdivuji každého, kdo se musí s něčím takovým potýkat a umí se k tomu postavit čelem a vypořádat se s tím, hledat alternativy a ve finále si z toho udělat něco „co není až tak špatné.

 2. Linda

  Máš můj obdiv. Jsem děsně mlsná a vybíravá a kdybych musela začít držet bezlepkovou dietu kvůli zdravotním problémům, tak bych to hodně dlouho rozdýchávala. Ale jsi dobrá, že jsi se v tom našla a víš co jíst 🙂

 3. Anna z Cosmokočky

  Všechno hezky napsané. Bohužel ale i ta zelenina a ovoce mi někdy přijdou drahé (hlavně v zimě a ještě je to občas pěknej polystyren :D), já s tím teda velký problém nemám, ale většina lidí se potom stravuje tak jak se stravuje.. Je dobře, že jsi konečně našla stravu která si vyhovuje, ať to jde nadále tak dobře!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.